Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij

Maski tlenowe tlenoterapia

Tlen to gaz, bez którego komórki, z których zbudowane jest nasze ciało, nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Istotne jest więc, aby dostarczać go im nieustannie. Co jednak w sytuacji, gdy dochodzi do niedoboru tlenu w organizmie? Wówczas w celu uzupełnienia tego składnika należy czym prędzej sięgnąć po inne rozwiązania. Bez wątpienia pomocne będą tutaj maski tlenowe. W tym dziale prezentujemy wysokiej jakości maski do tlenoterapii stworzone z myślą o osobach zaopatrujących szpitale, karetki, przychodnie czy prywatne gabinety w wyposażenie medyczne.

Aktywne filtry

Maski tlenowe – czym są i w jakim celu ich używamy?

Maski tlenowe są aparaturą przeznaczoną do przeprowadzania tlenoterapii, czyli uzupełnienia deficytu tlenu w organizmie. Używa się ich wtedy, gdy chory zostaje pozbawiony dostępu do tlenu, w wyniku czego zaczynają zachodzić w jego organizmie niebezpieczne procesy, a co gorsza, grozi mu utrata życia. W tego typu sytuacjach maska tlenowa ma za zadanie powiększyć stężenie tlenu w mieszance podawanej pacjentowi. Stosuje się ją oczywiście tylko w czasie, gdy chory ma własny węch.

Rodzaje masek tlenowych

Na rynku możemy spotkać się z kilkoma rodzajami masek przeznaczonych do tlenoterapii. Są to:

 • maska tlenowa z rezerwuarem (zwana inaczej maską z workiem) – wzbogacona o worek rezerwuarowy, który pozwala dodatkowo zwiększyć zawartość tlenu. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że posiada otwory boczne, przez które napływa powietrze z zewnątrz, więc nie musi szczelnie przylegać do twarzy. Gwarantuje większe stężenie niż maska prosta, dlatego dobrze sprawdza się podczas dużych przepływów;
 • maska tlenowa z drenem (maska prosta) – najbardziej standardowa; jest wyposażona w boczne otwory, przez które powietrze z zewnątrz miesza się  z tlenem. Musi przylegać szczelnie do twarzy. Idealna dla osób, które cierpią na duszności;
 • maska tlenowa do inhalacji z nebulizatorem – ma za zadanie wprowadzić do układu oddechowego powietrze razem z lekiem. Wykorzystywana, jak sama nazwa wskazuje, w trakcie inhalacji.

Wszystkie wyżej wymienione maski zakłada się pacjentowi na twarz.

Po czym poznać, że organizm jest niedotleniony?

Jak rozpoznać, że organizm cierpi na niedostatek tlenu (hipoksję), a co za tym idzie – konieczne będzie przeprowadzenie tlenoterapii za pomocą maski tlenowej? Świadczą o tym oznaki takie jak:

 • sinica centralna – niebieskie zabarwienie ust, języka i śluzówek;
 • bóle i zawroty głowy;
 • duszności;
 • osłabienie;
 • senność;
 • zaburzenia widzenia;
 • przyspieszenie oddechu i tętna;
 • podwyższenie ciśnienia tętniczego;
 • nadmierna potliwość.

Jakie są metody tlenoterapii?

Wyróżniamy dwie podstawowe metody tlenoterapii:

 • metodę czynną – polega ona na wtłaczaniu mieszaniny oddechowej za pomocą oddechu wymuszonego, np. respiratora;
 • metodę bierną – jest to nic innego jak uzupełnienie tlenu u pacjenta, który samodzielnie oddycha, ale potrzebuje tlenu ze względów medycznych (należą do nich m.in. zawał serca, duszności, astma). Tlen podaje się mu za pomocą maski, namiotu tlenowego albo cewnika moczowego.

Inny podział obejmuje:

 • tlenoterapię w domu (domowe leczenie tlenem – DLT) – w warunkach domowych zwykle używa się koncentratora, który umożliwia tłoczenie skondensowanego tlenu;
 • metodę hiperbaryczną – polega ona na umieszczeniu chorego w komorze hiperbarycznej, gdzie jest on poddawany działaniu czystego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem.

Maski tlenowe marki Zarys rekomendowane w tlenoterapii

Na rynku można znaleźć wiele wysokich jakościowo masek służących do tlenoterapii. Jednymi z lepszych są maski tlenowe marki Zarys. Ze względu na dużą skuteczność cieszą się świetną opinią wśród specjalistów.

W naszym sklepie te produkty są dostępne w różnych rozmiarach i aż w trzech wariantach: z drenem, z nebulizatorem i drenem oraz z workiem i drenem. Można więc dostosować je do indywidualnych potrzeb. Cechują się wysoką odpornością, precyzją działania i można je z łatwością dopasować do pozycji, w jakiej znajduje się pacjent. Nie zawierają lateksu ani nie są toksyczne, a więc można je stosować bez obaw  o życie chorego. Istnieje możliwość dokupienia do masek tlenowych drena tlenowego, przydatnego wówczas, gdy potrzebujemy przedłużyć transport tlenu ze źródła tlenu.

arrow_upward