Produkty w promocji

Produkty w promocji

Rękawice chirurgiczne...

Cena podstawowa 367,85 zł Cena 349,46 zł

Płyn Actosed Endo Terra 5l

Cena podstawowa 287,93 zł Cena 247,62 zł

Płyn Actoanid Fläche 5l

Cena podstawowa 209,95 zł Cena 188,96 zł

Rękawice chirurgiczne...

Cena podstawowa 197,10 zł Cena 187,25 zł
Wszystkie produkty

Kategorie bloga

Kategorie bloga

Dermatofitoza. Test diagnostyczny skóry zwierząt Dermakit Agrolabo.

Dermatofitoza. Test diagnostyczny skóry zwierząt Dermakit Agrolabo.

Czym jest dermatofitoza?

Dermatofitoza u zwierząt domowych jest powierzchowną grzybicą skóry, wywoływaną powszechnie przez grzyby z rodzaju Microsporum i Tricophyton. Wpływa głównie na koty, konie i psy.

U zwierząt immunokompetentnych infekcja często ustępuje samoistnie, ale różne czynniki i sytuacje np. zwierzęta żyjące w warunkach przeludnienia lub poddane terapii kortyzonem mogą sprzyjać wystąpieniu klinicznemu i rozprzestrzenianiu się choroby. Wydaje się, że bardziej podatne na infekcję są koty perskie i psy rasy Yorkshire terrier.
Dermatofity przenoszone są przez bezpośredni kontakt z zakażonym zwierzęciem. Ponieważ zarodniki są bardzo odporne na środowisko (miesiące lub lata), zakażenie pośrednie jest również możliwe poprzez skażone środowisko.

Dermatofity mogą metabolizować keratynę, którą żywią się i rosną na zrogowaciałej warstwie skóry i paznokci oraz w zrogowaciałej warstwie mieszka włosowego. Zazwyczaj zmiany występują jako ogniskowe lub wieloogniskowe obszary łysienia o okrągłym lub nieregularnym kształcie ze złuszczaniem i strupami. Na krawędzi dotkniętego obszaru często występują grudki lub krosty pęcherzykowe. Swędzenie jest na ogół nieobecne, jednak może być również intensywne.

Dermatofitoza u kotów może przebiegać bezobjawowo, tj. nie występują żadne zmiany kliniczne, ale koty pozostają nosicielami. Wyraźne zmiany są łatwiejsze do zaobserwowania u młodych osób na twarzy, małżowinach usznych i kończynach, podczas gdy u dorosłych może występować mniej lub bardziej swędzące prosówkowe zapalenie skóry. U kotów perskich możliwe jest tworzenie się guzków podskórnych (pseudomicetoma).

Dermatofitoza u psów występuje z wieloogniskowymi obszarami łysienia i rogowaceniem rogowym (reakcje guzkowe obejmujące skórę właściwą z łysieniem i wrzodami wysiękowymi zwykle zlokalizowanymi na twarzy). Dermatofitoza jest zoonozą, może być przenoszona na ludzi i powoduje zmiany skórne. Rozwój form klinicznych u ludzi zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnej wrażliwości, czasu trwania kontaktu między człowiekiem a zwierzęciem. Czynnikami predysponującymi mogą być również osoby z obniżoną odpornością i osoby młode. Dermatofitoza jest klinicznie podobna do innych chorób skóry. Potwierdzenie diagnostyczne jest ważne przed rozpoczęciem leczenia przeciwgrzybiczego, aby uniknąć problemów dla właścicieli.

Jak wykryć dermatofitozę?

W celu wykonania testów warto skorzystać z produktu Dermakit firmy Agrolabo.

Wszystkie komentarze