Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij
Fartuch chirurgiczny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Odzież ochronna stosowana podczas zabiegów i operacji chirurgicznych, by należycie spełniała swoją funkcję, powinna być sterylna i jednorazowa. Dostępne na rynku fartuchy chirurgiczne barierowe różnią się od siebie materiałem wykonania, krojem, poziomem przepuszczalności powietrza i wilgoci. Mając do wyboru tak wiele różnych wariantów, jak wybrać odpowiedni fartuch chirurgiczny, który spełni indywidualne wymagania i zapewni komfort pracy? W poniższym tekście przedstawimy kluczowe cechy, jakie mają znaczenie podczas wyboru odzieży medycznej.

Spis treści:

  1. Najważniejsze cechy fartuchów chirurgicznych.
  2. Producenci fartuchów chirurgicznych.

Najważniejsze cechy fartuchów chirurgicznych

Kwestie normalizujące parametry odzieży medycznej ochronnej porusza Dyrektywa o Wyrobach Medycznych 93/43/EEC, która ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzkiego i bezpieczeństwa. Dopuszczone do obrotu w UE fartuchy medyczne muszą spełniać określone w dyrektywie rygorystyczne wymogi, co skutkuje certyfikatem CE i zgodnością z normą EN 13 795.

Jednorazowość i jałowość

Mimo, że wydaje się to oczywiście, odzież chirurgiczna ochronna powinna być jałowa, a to praktycznie wyklucza wielorazowe fartuchy. Fartuchy jednorazowe chirurgiczne zapewniają o wiele większą higienę i to dlatego je należy wybierać na potrzeby przeprowadzania operacji. Jałowy fartuch chirurgiczny zapobiega przenoszeniu się czynników infekcyjnych do rany operacyjnej oraz eliminuje ryzyko rozproszenia się cząstek złuszczonego naskórka w powietrzu na sali operacyjnej. Wybierając fartuchy chirurgiczne należy zwrócić uwagę, by posiadały sterylne owinięcie, dzięki któremu zachowają swoją jałowość nawet do 3 lat.

Rodzaj materiału

Kolejną ważną kwestią jest rodzaj materiału, z którego wykonana jest odzież medyczna. Na rynku dominuje włóknina SMMS (Spunbond-Meltblown-Meltblown-Spunbond) oraz włóknina polipropylenowa. Materiały te mogą mieć różną gramaturę oraz różną ilość warstw, co przekłada się na lekkość, wytrzymałość i przepuszczalność powietrza. Fartuchy chirurgiczne wykonane z wspomnianych włóknin gwarantują swobodny przepływ powietrza, właściwości termoregulacyjne oraz zdolność do odprowadzania wilgoci, co eliminuje dyskomfort spowodowany poceniem się. Dużą zaletą są szwy wykonane metodą ultradźwiękowo, co znacząco podnosi trwałość łączeń w odzieży. Warto również wspomnieć, że fartuchy z włókniny SMMS są odpowiednie dla alergików ze względu na brak lateksu i kauczuku w składzie. Materiał ten jest także ceniony przed lekarzy ze względu na właściwości antystatyczne.

Barierowość

W zależności od specyfiki przeprowadzanego zabiegu należy wybrać odpowiedni rodzaj fartucha chirurgicznego. W przypadku nieskomplikowanych i szybkich zabiegów jak np. zaszycie rany, wystarczający będzie fartuch z włókniny o niskiej gramaturze.
Zabiegi z małą ilością płynów wymagać będą już odzieży o właściwościach wodoodpornych, która zabezpieczy przed przenikaniem płynów i zabrudzeniami. W tym przypadku dobrym wyborem będzie fartuch z włókniny o wciąż niskiej gramaturze, która zapewni komfortowy przepływ powietrza, a jednocześnie ochroni przed ewentualnym przenikaniem płynów.
Pełnobarierowy fartuch chirurgiczny to natomiast konieczność podczas przeprowadzania wielogodzinnych operacji z dużą ilością płynów. Odzież ta cechuje się pokryciem z laminatu oraz nieprzemakalnymi wstawkami na rękawach, co zapewnia kompleksową wodoodporność. Fartuch chirurgiczny barierowy będzie posiadał także wspomniane wcześniej ultradźwiękowe łączenia, które eliminują ryzyko przenikania płynów na szwach.

Swoboda ruchów

Podczas zabiegów i operacji chirurgicznych, zwłaszcza tych wielogodzinnych, komfort i swoboda ruchów są priorytetowe. Na wygodę noszenia fartucha składa się luźny krój, odpowiedni rozmiar, precyzyjne wiązanie lub zapięcie na rzep, długość, troki do dopasowania w pasie wewnętrzne i zewnętrzne oraz wykończenie rękawów. Wybierając fartuch chirurgiczny należy zwrócić uwagę na to czy jest on łatwy i szybki do założenia oraz wybrać rodzaj wiązania/zapięcia, który najbardziej odpowiada indywidualnym preferencjom. Warto również zwrócić uwagę na wykończenie mankietów, które powinno być niepylące. Dobry fartuch to taki, w którym dół nie zachodzi na siebie, co podnosi swobodę ruchów i zapewnia komfort w każdej pozycji.

Dołączone chłonne ręczniki

Z reguły do fartuchów chirurgicznych dołączone są ręczniki do osuszania rąk. Te chłonne ściereczki potrzebne pod ręką podczas każdego zabiegu pozwolą szybko i skutecznie osuszyć dłonie.

Producenci fartuchów chirurgicznych

Sklep internetowy Teomed.pl posiada w swojej ofercie fartuchy medyczne marki Zarys. Przedsiębiorstwo to funkcjonuje na rynku medycznym od ponad 30 lat, swoje produkty eksportuje do 40 krajów na świecie oraz zaopatruje szpitale. W ofercie sklepu znaleźć można także fartuchy chirurgiczne niemieckiego producenta Lohmann&Rauscher, który posiada ponad 170-letnie doświadczenie w produkcji i dystrybucji środków opatrunkowych i produktów medycznych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
arrow_upward