Produkty w promocji

Produkty w promocji

Test diagnostyczny skóry...

Cena podstawowa 167,55 zł Cena 142,42 zł

Maska ochronna FFP2 (opak....

Cena podstawowa 123,50 zł Cena 107,45 zł

Pianka Actolind Foam 500ml

Cena podstawowa 131,60 zł Cena 105,28 zł

Płyn Actolind W Solution...

Cena podstawowa 84,32 zł Cena 71,67 zł
Wszystkie produkty

Nowe produkty

Kategorie bloga

Kategorie bloga

Higiena intymna kobieca

Higiena intymna kobieca

Higiena intymna, podobnie jak higiena jamy ustnej to kwestia, o którą trzeba dbać każdego dnia. Przestrzeganie zasad higieny intymnej to podstawowa profilaktyka przeciwko chorobom narządów rodnych i infekcjom powodującym dyskomfortowe pieczenie i swędzenie. Czystość okolic intymnych nie tylko warunkuje ich zdrowie, ale i zapewnia komfort psychiczny. Prawidłowa higiena intymna nie powinna naruszać naturalnej flory bakteryjnej miejsc intymnych, czyli mikrobioty/mikrobiomu. Skład flory bakteryjnej, jak i wartość pH okolic intymnych zmienia się wraz z wiekiem oraz wskutek wielu innych czynników, dlatego istotne jest, by nieustannie modyfikować i dopasowywać sposób pielęgnacji okolic intymnych do indywidualnych potrzeb organizmu.

Flora bakteryjna i pH okolic intymnych

W naturalnym mikrobiomie okolic intymnych funkcje ochronne pełnią pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus) obecne w błonie śluzowej narządów rodnych. Pałeczki kwasu mlekowego zwane są „dobrą bakterią” i mogą stanowić nawet 96% prawidłowej mikroflory pochwy. Mikrobiom okolic intymnych jest indywidualny u każdej kobiety, a tworzące go drobnoustroje pomagają w utrzymaniu odpowiedniego pH oraz wytwarzają substancje, które zapobiegają namnażaniu i rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych patogenów.

Prawidłowe pH okolic intymnych kobiety powinno mieć odczyn kwaśny i mieć wartość w przedziale od 4,0 do 5,5. Wyższe pH jest równoznaczne z ryzykiem wystąpienia infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Nieznaczny wzrost wartości pH odnotowuje się podczas menstruacji, a w okresie ciąży pH staje się bardziej zasadowe.

Co niekorzystnie wpływa na mikroflorę okolic intymnych i wartość pH?

Zmiany hormonalne podczas menstruacji i menopauzy Przyjmowanie antybiotyków, które eliminują także „dobre bakterie” Błędy higieniczne (zbyt częste lub zbyt rzadkie podmywanie, stosowanie niewłaściwych produktów) Dieta zawierająca dużo cukru Stres Aktywność seksualna Ogólna odporność organizmu Częsta depilacja Rodzaj noszonej bielizny Korzystanie z saun, jacuzzi, basenów

Z tego względu higiena okolic intymnych powinna wyglądać inaczej u każdej kobiety.

10 zasad prawidłowego dbania o higienę intymną

Higiena okolic intymnych powinna być przede wszystkim dokładna i regularna. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pozwoli zachować zdrowie okolic intymnych i ograniczyć ryzyko chorób oraz infekcji.

1. Nie używaj zwykłego mydła, które z reguły ma zasadowy odczyn na poziomie ok. 8,5 pH. Takie mydło może spowodować niepożądane działanie, jakim jest wysuszanie błon śluzowych i zaburzenie ich kwaśnego odczynu.
2. Nie przesadzaj z częstotliwością mycia okolic intymnych. Mycie dwa razy dziennie, rano i wieczorem, będzie w zupełności wystarczające. Zbyt częste mycie może prowadzić do „wypłukania” dobrych bakterii kwasu mlekowego chroniących przed infekcją. Wyjątkiem w zalecanej częstotliwości mycia okolic intymnych jest menstruacja oraz upalne dni w roku.
3. Nie używaj gąbek ani myjek, gdyż są one siedliskami różnego rodzaju bakterii i drobnoustrojów. Najlepiej myć okolice intymne po prostu dłonią.
4. Częste, długie i gorące kąpiele mogą naruszyć mikroflorę pochwy, dlatego lepiej weź prysznic, a częstotliwość kąpieli postaraj się zmniejszyć.
5. Noś bieliznę z naturalnych materiałów (bawełna, bambus). Unikaj bielizny syntetycznej, która nie zapewnia cyrkulacji powietrza. Zadbaj również o odpowiedni fason bielizny, która nie powinna być zbyt obcisła.
6. Do osuszania miejsc intymnych używaj osobnego ręcznika, który często wymieniaj na nowy.
7. Ogranicz częstotliwość depilacji, ponieważ zbyt częste golenie może podrażnić okolice intymne.
8. Prawidłowy kierunek podmywania to „od przodu do tyłu”. Zapobiega to przedostawaniu się do pochwy bakterii z odbytu.
9. Jeśli masz skłonność do infekcji intymnych, rozważ rezygnację z korzystania z publicznych basenów, saun i jacuzzi.
10. Ogranicz cukier, jeśli sporo go spożywasz. Pochwa jest mocno ukrwionym narządem, a znajdujące się w krwi cukry mogą spowodować pojawienie się drożdży w wydzielinie błony śluzowej pochwy. Zbyt duża ilość drożdży w śluzie podnosi ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczych.

Jak wybrać preparat do higieny okolic intymnych?

W drogeriach i aptekach szeroki wybór produktów do higieny okolic intymnych nie ułatwia dokonania wyboru. Skład idealnego preparatu do higieny intymnej powinien być maksymalnie naturalny, wolny od drażniących detergentów (SLS i SLES), sztucznych barwników, konserwantów, parabenów i substancji spieniających.

Preparat do higieny okolic intymnych powinien być bezzapachowy i bezbarwny.

  • Dobroczynne składniki, jakich należy szukać w składzie produktów do higieny intymnej to:
  • Kwas mlekowy
  • Prebiotyki utrzymujący właściwy poziom flory bakteryjnej
  • Wyciągi z ziół (aloes, nagietek, rumianek, żurawina, zielona herbata)
  • Dodatki składników nawilżających, łagodzących podrażnienia (D-pantenol, gliceryna, lanolina, alantoina)

Zdrowie okolic intymnych z Actolind W Genital

Godnym zaufania produktem do codziennej pielęgnacji okolic intymnych jest zestaw Actolind W Genital Box zawierający spray oraz żel.
Neutralne pH Actolind W Genital wspiera utrzymanie kwaśnego odczynu okolic intymnych, a w przypadku wystąpienia podrażnień i pieczenia po menstruacji, depilacji czy podczas ciąży, skutecznie normalizuje jego wartość. Actolind W Genital zapewnia także długotrwałe uczucie świeżości, dzięki neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Produkt doskonale sprawdzi się nie tylko do codziennego mycia okolic intymnych, ale i do utrzymania higieny przed i po stosunku płciowym.
Actolind W Genital to produkt do użytku zewnętrznego, który został przebadany dermatologicznie z bardzo dobrym wynikiem. Preparat jest odpowiedni do stosowania podczas leczenia infekcji okolic intymnych oraz wykazuje właściwości nawilżające i łagodzące podrażnienia.

Wszystkie komentarze