Produkty w promocji

Produkty w promocji

Test diagnostyczny skóry...

Cena podstawowa 167,55 zł Cena 142,42 zł

Maska ochronna FFP2 (opak....

Cena podstawowa 123,50 zł Cena 107,45 zł

Pianka Actolind Foam 500ml

Cena podstawowa 131,60 zł Cena 105,28 zł

Płyn Actolind W Solution...

Cena podstawowa 84,32 zł Cena 71,67 zł
Wszystkie produkty

Nowe produkty

Kategorie bloga

Kategorie bloga

Jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej?

Jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej?

Prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej obejmuje kilka kroków, których przestrzeganie gwarantuje zdrowe i czyste zęby oraz świeży oddech z ust. Codzienna profilaktyka zawierająca czynności takie jak szczotkowanie zębów i języka, nitkowanie oraz płukanie ust pozwala zapobiec wielu problemom stomatologicznym. Właściwa higiena jamy ustnej obniża ryzyko wystąpienia próchnicy zębów czy chorób dziąseł. W dbaniu o stan uzębienia duże znaczenie ma także dieta, która powinna być bogata w produkty mleczne, mięso oraz owoce i warzywa. Pokarm bogaty w białko, składniki mineralne takie jak wapń, fosfor i żelazo oraz witaminy A, C i D ma pływ na mineralizację i rozwój twardych tkanek zęba.

Zdrowe zęby wpływają nie tylko na poprawę wyglądu i podniesienie pewności siebie, ale i prawidłowe mówienie i spożywanie pokarmu.

Szczotkowanie zębów

Mycie zębów to czynność, która powinna być wykonywania co najmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem po ostatnim posiłku, w celu usunięcia płytki nazębnej, która odpowiedzialna jest za rozwój próchnicy. W miarę możliwości zęby powinno szczotkować się po każdym posiłku.

Skuteczność i komfort szczotkowania zapewnia odpowiednio dobrana szczoteczka. W drogeriach dostępne są szczoteczki o miękkim (soft), średnio miękkim (medium) oraz twardym (hard) włosiu. Jeśli stomatolog nie zaleci inaczej, najlepiej wybrać szczoteczkę o średniej miękkości.

Szczoteczki z miękkim włosiem dedykowane są osobom z tendencjami do urazów mechanicznych, a szczoteczki twarde będą odpowiednie dla osób zmagających się z nadmierną płytką nazębną.

Poprawny proces szczotkowania zębów powinien trwać około 2 minut. Należy pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki, o jej zużyciu świadczy powyginane włosie. Wymiana powinna odbywać się średnio co 2 miesiące.

Jeśli podczas szczotkowania zębów występuje krwawienie z dziąseł, oznacza to, że są one w stanie zapalnym. W takiej sytuacji należy zintensyfikować higienę jamy ustnej. Jeżeli problem nie zniknie po 1-2 tygodniach, należy udać się na wizytę kontrolną do stomatologa.

Wpływ na efektywność mycia zębów ma także pasta, która zawiera fluor wzmacniający szkliwo zębowe i uodparniający je na działanie kwasów. W pastach dla dzieci do 6 roku życia zawartość fluoru to od 200 do 500 ppm jonów fluorku natomiast w pastach dla dorosłych wartość ta wynosi od 1000 do 1500.

Dobra pasta do zębów odświeża oddech, hamuje powstawanie płytki nazębnej oraz może wykazywać działanie wybielające. Zwykle w składzie pasty znajdują się środki ścierne (węglany, fosforany, krzemiany, związku glinu), środki pieniące oraz środki zapachowe.

Szczotkowanie języka

Szczotkowanie nie powinno ograniczać się wyłącznie do zębów, a obejmować również dziąsła, podniebienie i język. Biały nalot, który często gromadzi się na języku, jest siedliskiem bakterii. Szczotkowanie języka należy wykonać za pomocą specjalnej skrobaczki lub zwykłej szczoteczki używanej do mycia zębów. Dokładne i regularne szczotkowanie języka pozwala na wyeliminowanie problemu nieświeżego i nieprzyjemnego zapachu z ust.

Nitkowanie zębów

W przypadku wielu osób higiena jamy ustnej sprowadza się wyłącznie do szczotkowania. Niezwykle istotne jest także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, czyli nitkowanie. Pomiędzy zębami, zwłaszcza bocznymi, nie występuje odpowiednia ilość miejsca, by móc doczyścić je za pomocą szczoteczki. Zbierające się tam pozostałości pokarmu mogą być powodem próchnicy, która zaatakuje dwa sąsiadujące ze sobą zęby.

Do czyszczenia powierzchni między zębami wykorzystać można nić dentystyczną, szczoteczkę międzyzębową lub specjalny irygator.

Płukanie ust

Końcowy krok w codziennym dbaniu o higienę jamy ustnej to płukanie. Płukanki do jamy ustnej występują w formie rozcieńczonej lub nierozcieńczonej. Płyn do płukania ust powinien na stale zagościć w codziennej profilaktyce. Dotrze on do wszystkich miejsc, do których nie dotarła szczoteczka i nić dentystyczna. Płyn nie tylko wspomaga działanie pasty do zębów, ale i dezynfekuje wnętrze jamy ustnej oraz skutecznie odświeża oddech. Warto wybierać płyny do płukania ust, które nie zawierają alkoholu, gdyż ten wysusza śluzówkę.

Polecamy płyn do płukania jamy ustnej i gardła Actolind W Mouth. Produkt ten zawiera przyjazny zębom ksylitol. Actolind W Mouth nie zawiera alkoholu i dedykowany jest do codziennej aplikacji na zęby i dziąsła. Płyn ten wspomaga higienę jamy ustnej i stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed próchnicą i chorobami dziąseł. Actolind W Mouth wykazuje działanie odświeżające oddech.

Podstawowe błędy w dbaniu o higienę jamy ustnej

Unikaj ich, by cieszyć się zdrowymi zębami i świeżym oddechem każdego dnia.

  • Źle dobrana szczoteczka lub jej nieregularnie wymienianie – miękkość szczoteczki dostosuj indywidualnie do stanu swojego uzębienia. Zużyta szczoteczka nie będzie w stanie odpowiednio wyczyścić zębów.
  • Zbyt krótki czas szczotkowania – wiemy, że rano może Ci się spieszyć, ale poświęć pełne 2 minuty na mycie zębów. To optymalny czas, w którym jesteś w stanie dotrzeć szczoteczką we wszystkie miejsca.
  • Niedokładne szczotkowanie – zwracaj uwagę nie tylko na czas, ale i technikę szczotkowania zębów. Manewruj szczoteczką tak, by dotrzeć we wszystkie zakamarki.
  • Stosuj nić dentystyczną i płyn do płukania ust – to nie alternatywa dla szczotkowania, ale uzupełnienie higieny jamy ustnej.

Wszystkie komentarze