Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij

Przyrządy medyczne do przetoczeń

Przetaczanie krwi, podobnie jak inne zabiegi medyczne o inwazyjnym charakterze, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy bowiem nie ma pewności, czy w jego wyniku nie dojdzie do powikłań. Aby transfuzja krwi przebiegła dla pacjenta pomyślnie, niezbędne jest, aby zagwarantować mu maksimum bezpieczeństwa. W tym celu należy użyć do przeprowadzenia zabiegu odpowiednich przyrządów. W naszym asortymencie posiadamy szeroką gamę przyrządów medycznych do przetoczeń, które z pewnością okażą się niezawodne w trakcie tego typu zabiegów.

Aktywne filtry

Przetoczenie krwi – na czym polega?

Transfuzją nazywamy zabieg, który polega na szybkim przetoczeniu 20-30 ml  krwi bądź składników krwi. Przeprowadza się go po to, aby uzupełnić utracone składniki krwi. W trakcie przetaczania pacjentowi podaje się krew lub jej składniki, które pochodzą od innych osób (transfuzja homologiczna) albo od niego samego (transfuzja autologiczna).

Krew, którą przetacza się choremu, należy najpierw dokładnie przebadać pod kątem zgodności grupy krwi dawcy i biorcy oraz występowania chorób zakaźnych. Dopiero po wykonaniu tzw. próby krzyżowej (próby zgodności krwi) i zweryfikowaniu tożsamości biorcy i preparatu dawcy można przystąpić do transfuzji.

Kiedy jest konieczna transfuzja krwi?

Transfuzję przeprowadza się wyłącznie wtedy, gdy jest ona niezbędna, i zachowuje się przy tym bardzo dużą ostrożność. O tym, czy przetoczenie zostanie wykonane, decyduje lekarz, pod którego opieką przebywa chory. Musi na nia wyrazić zgodę sam pacjent, który może tego nie zrobić choćby z powodów religijnych.

Zazwyczaj transfuzja jest wykonywana podczas operacji, kiedy następuje duża utrata krwi. Często przeprowadza się ten zabieg również po wypadkach. Wskazaniem do przetoczenia krwi może być też anemia czy nabyte i wrodzone skazy krwotoczne. Niekiedy przeprowadza się taki zabieg także w celu uzupełnienia u chorego brakującego składnika krwi.

Jak przebiega transfuzja krwi?

Wybór metody przetoczenia krwi zależy od danej sytuacji. Jeżeli okaże się, że trzeba będzie szybko przetoczyć dużą ilość krwi, wówczas lekarz założy cewnik do żyły obwodowej. W mniej pilnych przypadkach w zupełności wystarczy wlew dożylny za pomocą zwykłego wenflona, do którego krew płynie z worka przez dren. Jeżeli sytuacja tego wymaga, lekarz może zdecydować się również na podanie pojedynczego zastrzyku  z niezbędnymi składnikami krwi.

W trakcie zabiegu nie wolno nawet przez moment spuścić wzroku z pacjenta. Należy bacznie obserwować, jaka jest jego reakcja na przetaczaną krew i natychmiast reagować, jeżeli zauważymy coś niepokojącego.

Ile trwa transfuzja krwi?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób była wykonywana oraz od ilości i rodzaju przetaczanego preparatu. Przetoczenie krwi o pełnym składzie przygotowanej do przechowywania i transfuzji nie powinno trwać więcej niż 4 godziny. Transfuzja samego osocza zajmuje na ogół od 30 minut do godziny, z kolei podanie płytek krwi – 20-30 minut.

Jakie są skutki uboczne przetaczania krwi?

Ten, kto decyduje się na transfuzję krwi, musi mieć świadomość, że w jej wyniku mogą nastąpić różne powikłania. Mogą się pojawić one zarówno w trakcie zabiegu czy w ciągu doby po nim, jak i później, nawet po paru latach.

Wczesne powikłania poprzetoczeniowe to:

  • reakcje alergiczne takie jak pokrzywka, rumień, wysypka;
  • reakcje hemolityczne, które objawiają się występowaniem duszności, dreszczy, gorączki, nudności lub bólem w klatce piersiowej;
  • niehemolityczna reakcja gorączkowa;
  • sepsa – jej symptomy to gorączka, dreszcze oraz zachwiania krążenia;
  • gwałtowny spadek ciśnienia;
  • zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C;
  • wstrząs anafilaktyczny;
  • zakażenie wirusem HIV.

Późniejsze powikłania poprzetoczeniowe to:

  • plamica poprzetoczeniowa prowadząca do znacznego spadku płytek krwi;
  • opóźniona reakcja hemolityczna, której objawami są gorączka oraz duszności.

Sprawdzone przyrządy medyczne do przetoczeń marki Zarys

W naszej ofercie znajdą Państwo przyrządy medyczne do przetoczeń marki Zarys, które spełniają różne zadania. Wśród nich są przyrządy do infuzji, przedłużacz do pompy infuzyjnej oraz kraniki trójdrożne przeznaczone do zarządzania przepływami płynów infuzyjnych podczas ich podawania. Wszystkie te wyroby łączy to, że są niezwykle precyzyjne, wygodne w użyciu, odporne i bezpieczne, co oznacza, że z powodzeniem można ich używać w trakcie przeprowadzania tak poważnych zabiegów jak transfuzje krwi.

arrow_upward