Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij

Materiały medyczne jednorazowe

Pracownicy służby zdrowia są bardziej niż inni narażeni na kontakt z biologicznymi czynnikami chorobotwórczymi, stąd też nadrzędnym interesem każdej placówki świadczącej usługi zdrowotne, powinno być zapewnienie swojemu personelowi jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa i sterylności w miejscu pracy. Wyraża się to między innymi w zaopatrzeniu pracowników w takie materiały medyczne, które w pełni będą chronić ich przed zagrożeniami tam występującymi. Dostępne w naszej ofercie materiały medyczne jednorazowe z pewnością podołają temu zadaniu, a tym samym pozwolą czuć się osobom je użytkującym czysto i bezpiecznie w każdej sytuacji.

Aktywne filtry

Jakie materiały medyczne jednorazowe są uważane za najlepsze?

Inwestując w materiały medyczne jednorazowego użytku, należy postawić na te pierwszej klasy. Za takie bez wątpienia uchodzą produkty oferowane przez marki Zarys, Lohmann&Rauscher, WRP, Ansell czy Top Glove. Nie bez powodu cieszą się one świetną opinią wśród pracowników służby zdrowia – nie dość, że stanowią skuteczną ochronę przed zagrożeniami występującymi podczas ich pracy, to jeszcze w dodatku gwarantują im wygodę i bezpieczeństwo. Można więc na tych materiałach w pełni polegać i korzystać z nich bez obaw w trakcie przeprowadzania różnych czynności medycznych.

W naszym sklepie mogą nabyć Państwo certyfikowane materiały medyczne jednorazowe o różnych, dopasowanych do określonych potrzeb, parametrach i spełniające różnorakie role. Są to produkty takie jak:

 • maski medyczne: z gumkami, wiązane na troki,
 • maski chirurgiczne typu II,
 • fartuchy chirurgiczne standardowe i wzmocnione,
 • fartuchy medyczne z mankietami,
 • fartuchy wizytacyjne z mankietami lub gumką,
 • rękawice diagnostyczne lateksowe, winylowe i nitrylowe,
 • rękawice chirurgiczne lateksowe i neoprenowe,
 • rękawice specjalistyczne lateksowe,
 • podkład chłonny,
 • maski ochronne FFP2,
 • klapki jednorazowe,
 • bluza zabiegowa,
 • spodnie zabiegowe,
 • ochraniacze na buty,
 • czepki medyczne i chirurgiczne.

Oprócz pojedynczych sztuk oferujemy Państwu także zestawy: komplet zabiegowy bluza i spodnie oraz pakiet masek.

Jakie normy muszą spełniać materiały medyczne jednorazowe, aby móc zostać dopuszczone do użytku?

Do obrotu na rynku mogą być dopuszczone wyłącznie materiały medyczne jednorazowe, które zostały wykonane zgodnie z określonymi kryteriami. Tylko bowiem takie będą w pełni bezpieczne zarówno dla personelu medycznego, jak i pacjentów.

Odpowiedzialność za ustalanie norm produkcji materiałów medycznych spoczywa na organizacji ISO. Jedna z jej norm – ISO 13485 – określa wymagania dotyczące projektowania, produkcji, instalowania, serwisowania wyrobów i urządzeń medycznych. Klasy ryzyka (1, 2a, 2b, 3) jeszcze w lepszy sposób normalizują produkcję wyrobów tego typu.

Klasa 1 ryzyka

Większość materiałów medycznych (ok. 85%) zalicza się do tzw. 1 klasy ryzyka, czyli  najniższej. Oznacza to, że ich producenci muszą działać zgodnie z dyrektywą 93/42/EEC. Obowiązuje ich wdrożenie niepełnego systemu zarządzania jakością, a więc nie podlegają pod wszystkie wymagania certyfikowanego zarządzania jakością według normy ISO 13485. Wyjątek stanowią producenci wyrobów sterylnych oraz producenci wyrobów medycznych z funkcją pomiarową.

Klasa ryzyka 2a, 2b, 3

Inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o wyroby medyczne wyższych klas ryzyka, czyli 2a, 2b i 3. W odróżnieniu od 1 klasy ryzyka muszą one być zgodne z wszystkimi wymaganiami dyrektywy 93/42/EEC, a konkretnie jej aneksu II. Co więcej, materiały te podlegają również pod pełny i certyfikowany system zarządzania jakością według normy ISO 13485. Im produkt o wyższej klasie ryzyka, tym dłużej trwa proces jego certyfikacji. Dzięki procedurom ISO zwiększa się nie tylko jakość materiałów medycznych. Normy te pozwalają też na identyfikację produktu przez cały czas jego dostępności na rynku, co ułatwia usunięcie go stamtąd, w razie gdyby okazało się, że zagraża on życiu i zdrowiu pacjentów, jak również osób, które sprawują nad nimi opiekę.

Standardy dotyczące odzieży medycznej

Również w przypadku odzieży medycznej, będącej jednym z materiałów medycznych jednokrotnego użytku, obowiązują określone standardy, których należy kategorycznie przestrzegać. Normy te są regulowane przez przepisy Kodeksu Pracy oraz procedury BHP. Producenci odzieży medycznej są zobowiązani stosować się do dyrektyw unijnych: 93/42/ECC oraz PN-EN 13795+A1:2013-06.

arrow_upward