Intubacja a tracheotomia – czy to to samo?
Często stawia się znak równości między intubacją a tracheotomią. W rzeczywistości nie są one tym samym.
Intubacja to czynność medyczna polegająca na wprowadzeniu rurki do tchawicy w celu zapewnienia udrożnienia dróg oddechowych i umożliwienia dostarczenia powietrza do płuc chorego. Rurka intubacyjna jest wsuwana do tchawicy za pomocą laryngoskopu najczęściej przez jamę ustną i gardło, rzadziej przez nos. Cały proces oddychania jest przeprowadzany przy pomocy respiratora.
Tracheotomia jest natomiast zabiegiem otolaryngolicznym, który przeprowadza się po to, aby pacjent mógł oddychać z pominięciem nosa, ust i krtani. W trakcie zabiegu wykonuje się w tchawicy otwór (tracheostomię), do którego następnie wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona choremu oddychać samodzielnie, jak również za pomocą respiratora.
W jakich przypadkach przeprowadza się intubację i tracheotomię?
Intubację wykonuje się głównie przed podjęciem operacji w znieczuleniu ogólnym, jak również wtedy, kiedy życie pacjenta jest zagrożone. Niekiedy utrzymuje się ją jeszcze przez kilka dni po reanimacji, jednocześnie zachowując zastępczą wentylację respiratorem.
Wśród głównych przesłanek do przeprowadzenia tracheotomii wymienia się z kolei:
- poważne urazy czaszki;
- nowotwory krtani;
- duszność, obrzęk krtani;
- przedłużona intubacja;
- poparzenia w obszarze górnych dróg oddechowych;
- urazy doprowadzające do zwężenia światła krtani;
- zaleganie nadmiernej wydzieliny oskrzelowej.
Rurka intubacyjna i rurka tracheostomijna – różnice
Najważniejsza różnica między rurką intubacyjną a rurką tracheostomijną jest taka, że tę pierwszą wprowadza się przez usta lub nos, a tę drugą bezpośrednio do tchawicy. Inna różnica polega na tym, że podczas gdy rurka intubacyjna może być używana wyłącznie przez krótki czas (nie więcej niż tydzień), rurkę tracheostomijną można stosować nawet latami.
Rodzaje rurek tracheostomijnych
Rurki tracheostomijne dzielimy zazwyczaj ze względu na rodzaj materiału. W tej kategorii wyróżnić możemy:
- rurkę tracheostomijną metalową – jest wykonana ze stali chirurgicznej, więc sprawdza się podczas sterylizacji i wielokrotnego użytku. Obecnie coraz więcej placówek medycznych odchodzi od jej stosowania i ogranicza się do wykorzystywania jej jedynie w sposób doraźny na niektórych oddziałach szpitalnych;
- rurkę tracheostomijną z tworzywa sztucznego – jest produktowana z plastiku, akrylu albo silikonu. Dobrze dopasowuje się do ścian krtani pacjenta, a tym samym zapewnia mu większy komfort. Jest to wyrób jednorazowy, więc można stosować go bez obaw o bezpieczeństwo pacjenta.
Inny podział obejmuje:
- rurkę tracheostomijną foniatryczną (do mówienia) – posiada specjalne otwory pozwalające przy wydechu przechodzić powietrzu w górę, dzięki czemu chory może wydawać dźwięki i porozumiewać się z otoczeniem;
- rurkę tracheostomijną z okienkiem – używa się jej wtedy, gdy wykonuje się usunięcie rurki tracheostomijnej.
Sprawdzone rurki intubacyjne i tracheostomijne marki Zarys
Istotne jest, aby produkty używane w trakcie wykonywania intubacji i tracheotomii były profesjonalne i dobrze spełniały swoją funkcję. Takie są niewątpliwie rurki intubacyjne i tracheostomijne marki Zarys dostępne w naszej ofercie.
Te pierwsze znajdą Państwo w trzech wersjach: z mankietem lub bez bądź zbrojoną. W przypadku rurek tracheostomijnych mogą wybierać Państwo między rurkami tracheostomijnymi wyposażonymi w mankiet a modelami pozbawionymi tego elementu. W sklepie Teomed.pl mogą Państwo wyposażyć się również w rurkę ustno-gardłową, której używa się podczas prowadzenia sztucznej wentylacji płuc.
Oprócz wyżej wymienionych wyrobów oferujemy także prowadnice i stabilizatory do rurek intubacyjnych, które z pewnością ułatwią ich stosowanie.