Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij

Materiały opatrunkowe

Rany to naruszenie naturalnej ciągłości struktury ciała, często z ubytkiem tkanki. Powstają zwykle na skutek urazów niezamierzonych jak i w konsekwencji celowego działania np. zabiegu chirurgicznego. W tym dziale odnajdziesz produkty medyczne potrzebne przy opatrywaniu ran.

Aktywne filtry

Podział ran

Rozróżniamy rany powierzchowne oraz głębokie. W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z naruszeniem płytkim zazwyczaj samego naskórka, co może czasem powodować odsłonięcie zakończeń nerwowych, a co za tym idzie przyczyniając się do bólu. W przypadku rany głębokiej (nieraz uszkodzenie tkanki podskórnej aż do mięśnia i kości) pojawiają się dużo poważniejsze konsekwencje jak utrata czucia, z powodu uszkodzenia zakończeń nerwowych.

Rany dzielimy ze względu na przyczynę powstania:

  • mechaniczne np. pooperacyjne czy pourazowe
  • termiczne np. w skutek poparzenia lub odmrożenia
  • chemiczne np. wywołane przez kontakt z kwasem
  • inne (stany zapalne, infekcyjne, owrzodzenia)

arrow_upward