Wpisy blogowe z zakresu medycyny i weterynarii
Dezynfekcja – skuteczne produkty i metody
Dowiedz się więcej o skutecznych produktach i metodach dezynfekcji, które są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego w Twoim otoczeniu. Zapraszamy do zakupu produktów do dezynfekcji w sklepie internetowym Teomed.pl.
Apteczka pierwszej pomocy dla psów i kotów, co powinno się w niej znaleźć?
Wszyscy właściciele psów i kotów wiedzą, że gdy zwierzę podejrzanie się zachowuje, ma silne bóle lub odczuwa duży dyskomfort, muszą zgłosić się jak najszybciej do lekarza weterynarii w celu ustalenia przyczyny złego samopoczucia. Niestety często jest tak, że zwierzakowi trzeba pomóc jeszcze przed wizytą u specjalisty. W domu, na wycieczce, czy na wakacjach warto mieć przy sobie apteczkę, nie tylko przeznaczoną dla ludzi, ale także dla zwierząt, które z nami przebywają. Posiadając apteczkę pierwszej pomocy będziemy mogli zabezpieczyć nasze zwierzę i sprawić, że nasza pomoc będzie bardziej skuteczna.
Co powinno się znaleźć w Twojej domowej apteczce?
Apteczka to niezbędny element, który musi znajdować się w każdym domu, ale co w niej powinno się znaleźć? W jakim miejscu ją umieścić i na co zwracać uwagę podczas jej przygotowania? W tym poście odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania!
Jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej?
Prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej obejmuje kilka kroków, których przestrzeganie gwarantuje zdrowe i czyste zęby oraz świeży oddech z ust. Codzienna profilaktyka zawierająca czynności takie jak szczotkowanie zębów i języka, nitkowanie oraz płukanie ust pozwala zapobiec wielu problemom stomatologicznym. Właściwa higiena jamy ustnej obniża ryzyko wystąpienia próchnicy zębów czy chorób dziąseł.
Obłożenia Pola Operacyjnego – Serwety Chirurgiczne
Na rynku medycznym możemy spotkać się z różnego rodzaju serwetami dostosowanymi do konkretnych typów zabiegów chirurgicznych. Zazwyczaj obłożenia mają kolor zielony bądź niebieski i mogą przybierać różnorakie wielkości i kształty. Najczęściej się je impregnuje lub zabezpiecza warstwą folii z tworzywa sztucznego po to, aby były jeszcze mocniejsze i chroniły strefy narażone w szczególności na kontakt z płynami ustrojowymi.
Higiena intymna kobiet
Higiena intymna, podobnie jak higiena jamy ustnej to kwestia, o którą trzeba dbać każdego dnia. Przestrzeganie zasad higieny intymnej to podstawowa profilaktyka przeciwko chorobom narządów rodnych i infekcjom powodującym dyskomfortowe pieczenie i swędzenie. Czystość okolic intymnych nie tylko warunkuje ich zdrowie, ale i zapewnia komfort psychiczny. Prawidłowa higiena intymna nie powinna naruszać naturalnej flory bakteryjnej miejsc intymnych, czyli mikrobioty/mikrobiomu.
Pielęgnacja i leczenie ran
Istnieje wiele podziałów ran: ze względu na ich przyczynę, na kolor czy głębokość. Klasyfikacja ran ze względu na przyczynę obejmuje rany mechaniczne pourazowe lub chirurgiczne, rany termiczne będące skutkiem poparzeń i odmrożeń, rany chemiczne spowodowane przez kwasy, rany popromienne czy owrzodzenia skóry będące efektem nowotworu lub zaburzenia metabolizmu. Rany mogą goić się na różne sposoby: przez rychłozrost, ziarninowanie, przez wypełnienie ubytku ziarniną.
W jaki sposób utrzymywać higienę pacjenta?
Opieka nad osobą leżącą wymaga dużej dozy cierpliwości, sił oraz praktycznej wiedzy. Dbanie o higienę osób obłożnie chorych to codziennie zadanie osób bliskich lub pielęgniarek, jeśli chory przebywa w szpitalu. Unieruchomiony na łóżku pacjent narażony jest na liczne niepożądane komplikacje zdrowotne. Utrzymanie prawidłowej higieny pacjenta leżącego to codzienny, złożony proces, w którym należy wziąć pod uwagę każdą część ciała. Pielęgnację należy dostosować do indywidualnych potrzeb skóry pacjenta.
Materiały szewne w chirurgii weterynaryjnej - nici weterynaryjne
Dobór materiałów do szycia jest zależny od wielu czynników jak np. miejsce i długość nacięcia, które wymaga zszycia, gęstość szwu, przewidywany czas gojenia się rany czy rodzaj igły, z pomocą której będzie zszywana rana. Zaleca się wybór nici weterynaryjnych o możliwie najmniejszej średnicy, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej wytrzymałości szwów w podtrzymywaniu brzegów rany przez cały proces gojenia. Nieprawidłowo dobrany materiał szewny może być przyczyną wydłużonego czasu gojenia, zakażenia lub nieestetycznej blizny.
Rodzaje masek chirurgicznych
Każdy typ maski oferuje inny poziom skuteczności filtracji bakteryjnej, oporu przepływu powietrza i czystości mikrobiologicznej. Jeśli chodzi o opór przepływu powietrza, to im mniejsza wartość, tym większa łatwość oddychania. Maski typu I i II oferują opór na poziomie 40, natomiast maska typu IIR – na poziomie 60.
Fartuch chirurgiczny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Podczas zabiegów i operacji chirurgicznych, zwłaszcza tych wielogodzinnych, komfort i swoboda ruchów są priorytetowe. Na wygodę noszenia fartucha składa się luźny krój, odpowiedni rozmiar, precyzyjne wiązanie lub zapięcie na rzep, długość, troki do dopasowania w pasie wewnętrzne i zewnętrzne oraz wykończenie rękawów. Wybierając fartuch chirurgiczny należy zwrócić uwagę na to czy jest on łatwy i szybki do założenia oraz wybrać rodzaj wiązania/zapięcia, który najbardziej odpowiada indywidualnym preferencjom.
Rodzaje rękawic medycznych i ich zastosowanie
Rękawice medyczne to środki ochrony osobistej, będące obowiązkowym elementem wyposażenia w zawodach medycznych. Rękawiczki medyczne powinny zapewniać skuteczną ochronę nie tylko podczas kontaktu z pacjentem, ale i w trakcie wykonywania dezynfekcji powierzchni lub pomieszczenia, utylizacji odpadów medycznych, kontaktu z materiałem biologicznym czy środkami chemicznymi.
Dermatofitoza u zwierząt domowych
Dermatofitoza u zwierząt domowych jest powierzchowną grzybicą skóry, wywoływaną powszechnie przez grzyby z rodzaju Microsporum i Tricophyton. Wpływa głównie na koty, konie i psy. U zwierząt immunokompetentnych infekcja często ustępuje samoistnie, ale różne czynniki i sytuacje np. zwierzęta żyjące w warunkach przeludnienia lub poddane terapii kortyzonem mogą sprzyjać wystąpieniu klinicznemu i rozprzestrzenianiu się choroby. Wydaje się, że bardziej podatne na infekcję są koty perskie i psy rasy Yorkshire terrier.
Dezynfekcja dla profesjonalistów i nie tylko
Bez rozwoju dezynfekcji, antyseptyki nie mielibyśmy postępu w wielu dziedzinach. Jedną z nich jest chirurgia. Przeprowadzanie zabiegów bez zachowania zasad aseptyki kończyło się z reguły niepowodzeniem. Takim poligonem doświadczalnym nomen omen mogły być ówczesne pola walki, gdzie lekarze starali się przeprowadzać prowizoryczne zabiegi ratujące życie, m. in. amputacje.