Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij

Artykuł

Wpisy blogowe z zakresu medycyny i weterynarii

Dezynfekcja – skuteczne produkty i metody

Dowiedz się więcej o skutecznych produktach i metodach dezynfekcji, które są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego w Twoim otoczeniu. Zapraszamy do zakupu produktów do dezynfekcji w sklepie internetowym Teomed.pl.

today
comment 0 komentarze
remove_red_eye 394 odsłony

Apteczka pierwszej pomocy dla psów i kotów, co powinno się w niej znaleźć?

Wszyscy właściciele psów i kotów wiedzą, że gdy zwierzę podejrzanie się zachowuje, ma silne bóle lub odczuwa duży dyskomfort, muszą zgłosić się jak najszybciej do lekarza weterynarii w celu ustalenia przyczyny złego samopoczucia. Niestety często jest tak, że zwierzakowi trzeba pomóc jeszcze przed wizytą u specjalisty. W domu, na wycieczce, czy na wakacjach warto mieć przy sobie apteczkę, nie tylko przeznaczoną dla ludzi, ale także dla zwierząt, które z nami przebywają. Posiadając apteczkę pierwszej pomocy będziemy mogli zabezpieczyć nasze zwierzę i sprawić, że nasza pomoc będzie bardziej skuteczna.

today
comment 0 komentarze
remove_red_eye 1484 odsłony

Co powinno się znaleźć w Twojej domowej apteczce?

Apteczka to niezbędny element, który musi znajdować się w każdym domu, ale co w niej powinno się znaleźć? W jakim miejscu ją umieścić i na co zwracać uwagę podczas jej przygotowania? W tym poście odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania!

today
comment 0 komentarze
remove_red_eye 1042 odsłony

Jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej?

Prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej obejmuje kilka kroków, których przestrzeganie gwarantuje zdrowe i czyste zęby oraz świeży oddech z ust. Codzienna profilaktyka zawierająca czynności takie jak szczotkowanie zębów i języka, nitkowanie oraz płukanie ust pozwala zapobiec wielu problemom stomatologicznym. Właściwa higiena jamy ustnej obniża ryzyko wystąpienia próchnicy zębów czy chorób dziąseł.

today
comment 0 komentarze
remove_red_eye 903 odsłony

Obłożenia Pola Operacyjnego – Serwety Chirurgiczne

Na rynku medycznym możemy spotkać się z różnego rodzaju serwetami dostosowanymi do konkretnych typów zabiegów chirurgicznych.  Zazwyczaj obłożenia mają kolor zielony bądź niebieski i mogą przybierać różnorakie wielkości i kształty. Najczęściej się je impregnuje lub zabezpiecza warstwą folii z tworzywa sztucznego po to, aby były jeszcze mocniejsze i chroniły strefy narażone w szczególności na kontakt z płynami ustrojowymi.

today
comment 0 komentarze
remove_red_eye 1549 odsłony

Higiena intymna kobiet

Higiena intymna, podobnie jak higiena jamy ustnej to kwestia, o którą trzeba dbać każdego dnia. Przestrzeganie zasad higieny intymnej to podstawowa profilaktyka przeciwko chorobom narządów rodnych i infekcjom powodującym dyskomfortowe pieczenie i swędzenie. Czystość okolic intymnych nie tylko warunkuje ich zdrowie, ale i zapewnia komfort psychiczny. Prawidłowa higiena intymna nie powinna naruszać naturalnej flory bakteryjnej miejsc intymnych, czyli mikrobioty/mikrobiomu.

today
comment 0 komentarze
remove_red_eye 790 odsłony

Pielęgnacja i leczenie ran

Istnieje wiele podziałów ran: ze względu na ich przyczynę, na kolor czy głębokość. Klasyfikacja ran ze względu na przyczynę obejmuje rany mechaniczne pourazowe lub chirurgiczne, rany termiczne będące skutkiem poparzeń i odmrożeń, rany chemiczne spowodowane przez kwasy, rany popromienne czy owrzodzenia skóry będące efektem nowotworu lub zaburzenia metabolizmu. Rany mogą goić się na różne sposoby: przez rychłozrost, ziarninowanie, przez wypełnienie ubytku ziarniną.

today
comment 0 komentarze
remove_red_eye 842 odsłony

W jaki sposób utrzymywać higienę pacjenta?

Opieka nad osobą leżącą wymaga dużej dozy cierpliwości, sił oraz praktycznej wiedzy. Dbanie o higienę osób obłożnie chorych to codziennie zadanie osób bliskich lub pielęgniarek, jeśli chory przebywa w szpitalu. Unieruchomiony na łóżku pacjent narażony jest na liczne niepożądane komplikacje zdrowotne. Utrzymanie prawidłowej higieny pacjenta leżącego to codzienny, złożony proces, w którym należy wziąć pod uwagę każdą część ciała. Pielęgnację należy dostosować do indywidualnych potrzeb skóry pacjenta.

today
comment 0 komentarze
remove_red_eye 1901 odsłony

Materiały szewne w chirurgii weterynaryjnej - nici weterynaryjne

Dobór materiałów do szycia jest zależny od wielu czynników jak np. miejsce i długość nacięcia, które wymaga zszycia, gęstość szwu, przewidywany czas gojenia się rany czy rodzaj igły, z pomocą której będzie zszywana rana. Zaleca się wybór nici weterynaryjnych o możliwie najmniejszej średnicy, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej wytrzymałości szwów w podtrzymywaniu brzegów rany przez cały proces gojenia. Nieprawidłowo dobrany materiał szewny może być przyczyną wydłużonego czasu gojenia, zakażenia lub nieestetycznej blizny.

today
comment 0 komentarze
remove_red_eye 1478 odsłony

Rodzaje masek chirurgicznych

Każdy typ maski oferuje inny poziom skuteczności filtracji bakteryjnej, oporu przepływu powietrza i czystości mikrobiologicznej. Jeśli chodzi o opór przepływu powietrza, to im mniejsza wartość, tym większa łatwość oddychania. Maski typu I i II oferują opór na poziomie 40, natomiast maska typu IIR – na poziomie 60.

today
comment 0 komentarze
remove_red_eye 1248 odsłony

Fartuch chirurgiczny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Podczas zabiegów i operacji chirurgicznych, zwłaszcza tych wielogodzinnych, komfort i swoboda ruchów są priorytetowe. Na wygodę noszenia fartucha składa się luźny krój, odpowiedni rozmiar, precyzyjne wiązanie lub zapięcie na rzep, długość, troki do dopasowania w pasie wewnętrzne i zewnętrzne oraz wykończenie rękawów. Wybierając fartuch chirurgiczny należy zwrócić uwagę na to czy jest on łatwy i szybki do założenia oraz wybrać rodzaj wiązania/zapięcia, który najbardziej odpowiada indywidualnym preferencjom.

today
comment 0 komentarze
remove_red_eye 543 odsłony

Rodzaje rękawic medycznych i ich zastosowanie

Rękawice medyczne to środki ochrony osobistej, będące obowiązkowym elementem wyposażenia w zawodach medycznych. Rękawiczki medyczne powinny zapewniać skuteczną ochronę nie tylko podczas kontaktu z pacjentem, ale i w trakcie wykonywania dezynfekcji powierzchni lub pomieszczenia, utylizacji odpadów medycznych, kontaktu z materiałem biologicznym czy środkami chemicznymi.

today
comment 0 komentarze
remove_red_eye 1421 odsłony

Dermatofitoza u zwierząt domowych

Dermatofitoza u zwierząt domowych jest powierzchowną grzybicą skóry, wywoływaną powszechnie przez grzyby z rodzaju Microsporum i Tricophyton. Wpływa głównie na koty, konie i psy. U zwierząt immunokompetentnych infekcja często ustępuje samoistnie, ale różne czynniki i sytuacje np. zwierzęta żyjące w warunkach przeludnienia lub poddane terapii kortyzonem mogą sprzyjać wystąpieniu klinicznemu i rozprzestrzenianiu się choroby. Wydaje się, że bardziej podatne na infekcję są koty perskie i psy rasy Yorkshire terrier.

today
comment 0 komentarze
remove_red_eye 505 odsłony

Dezynfekcja dla profesjonalistów i nie tylko

Bez rozwoju dezynfekcji, antyseptyki nie mielibyśmy postępu w wielu dziedzinach. Jedną z nich jest chirurgia. Przeprowadzanie zabiegów bez zachowania zasad aseptyki kończyło się z reguły niepowodzeniem. Takim poligonem doświadczalnym nomen omen mogły być ówczesne pola walki, gdzie lekarze starali się przeprowadzać prowizoryczne zabiegi ratujące życie, m. in. amputacje.

today
comment 0 komentarze
remove_red_eye 458 odsłony
arrow_upward