Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij

Czepki medyczne

Dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników i pacjentów jest tym, na co placówki medyczne muszą kłaść szczególny nacisk. W tym celu nakazuje się ich personelowi noszenie specjalistycznej, zgodnej ze standardami higieny odzieży. Jednym z jej najważniejszych elementów jest czepek medyczny, który zakrywa włosy, a tym samym pozwala im pozostać w nienaruszonym stanie nawet wtedy, gdy głowa pozostaje w ciągłym ruchu.

W naszym asortymencie znajdą Państwo czepki medyczne rekomendowane przez specjalistów, co daje gwarancję ich niezawodności nawet podczas najbardziej skomplikowanych zabiegów.

Aktywne filtry

Czym są czepki medyczne i jakie jest ich zadanie?


Czepki medyczne to obowiązkowy środek ochronny stosowany przez pracowników służby zdrowia w trakcie wykonywania różnych zabiegów chirurgicznych. Noszą je nie tylko osoby uczestniczące w operacjach, ale i stomatolodzy, podolodzy, ortopedzi, czy studenci medycyny.

Z jednej strony czepki mają za zadanie zapewnić w placówkach służby zdrowia  odpowiedni poziom bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko przeniesienia drobnoustrojów,  z drugiej pozwalają uniknąć przypadkowego zabrudzenia włosów. Im wyższej klasy czepek, tym lepiej, ponieważ będzie on bardziej wytrzymały i skuteczny.


Czym charakteryzują się dobrej jakości czepki medyczne?


Aby mogły zostać dopuszczone do użytku, czepki medyczne muszą spełniać wymogi normy PN-EN 13795  i być opatrzone znakiem CE. Tylko takie bowiem mogą zapewnić poziom bezpieczeństwa i higieny w środowisku szpitalnym lub przychodnianym na należytym poziomie.

Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia z dobrej jakości czepkiem? Po tym, że cechuje się on:

•    dopasowaniem do konkretnego typu zabiegu;
•    lekkością;
•    wykonaniem z materiału umożliwiającego przepuszczanie powietrza i przyjaznego dla środowiska – czepek chirurgiczny powstaje z wielowarstwowej, niepylącej włókniny lub wiskozy, natomiast ten, który jest przeznaczony do krótkich zabiegów i dla osób odwiedzających szpital, z flizeliny;
•    dopasowaniem do kształtu głowy, aby zapewnić użytkownikowi pełną wygodę i nieskrępowanie ruchów;
•    właściwości antyalergicznymi;
•    wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia;
•    tym, że świetnie współgra z pozostałymi elementami wierzchniej odzieży medycznej.


Czepki medyczne jednorazowe a wielorazowe – które będą lepsze?


Bez wątpienia bardziej godnym polecenia wariantem są czepki medyczne jednokrotnego użytku. Są one tańsze, bezpieczniejsze, a także nie wymagają ciągłej pielęgnacji. Modele wielorazowe odznaczają się mniejszą skutecznością, ponieważ ich użytkowanie jest związane z koniecznością prania i innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Prowadzą one do niszczenia, a nawet kruszenia, co może skutkować dostaniem się do ciała chorego skrawków materiału.


Jaki kolor czepka medycznego wybrać?


Czasy, kiedy dostępne były czepki medyczne tylko w jednym kolorze, bezpowrotnie minęły. Dziś osoby wyposażające placówki medyczne w akcesoria mają do dyspozycji modele nie tylko w białym kolorze, ale także w innych.

Kolorystyczne nakrycia głowy sprawdzają się przede wszystkim podczas kontaktu z dziećmi, gdyż pozwalają zmniejszyć ich strach przed lekarzem i wpływają na zmianę jego postrzegania. Na przykład medycy noszący na głowie różowe czepki będą kojarzyć się najmłodszym z empatią i łagodnością, a ci w czepkach w czerwonej barwie z energią i wolą walki. Ważne jest na pewno, żeby kolor czepka zgrać w umiejętny sposób z pozostałymi elementami medycznego ubioru. Pozwoli to uniknąć chaosu i niespójności wizualnej.

Warto w tym miejscu dodać, że czepki osób pracujących z dziećmi powinny być nie tylko kolorowe, ale i we wzory. Pomoże to z pewnością zaskarbić sobie zaufanie i sympatię małych pacjentów, a także rozładuje napięcie towarzyszące często zabiegom. Zalecane są motywy, które będą pasować do danej specjalizacji, a przy tym będą zabawne.


Jakie rodzaje czepków medycznych rozróżniamy?


Zwykło się dzielić czepki medyczne jednorazowe ze względu na krój i fason. Jeśli chodzi o ten pierwszy podział, wyróżniamy następujące typy czepków:

•    hełm – zasłania on nie tylko głowę, ale i szyję, dzięki czemu gwarantuje najwyższy poziom ochrony przed mikroorganizmami chorobotwórczymi i może być                        z powodzeniem używany w środowisku bloku operacyjnego;
•    furażerkę – sprawdzi się znakomicie podczas wielogodzinnych zabiegów, ponieważ jest bardzo wygodny i łatwy do regulowania. Zdarza się, że jest wyposażony o specjalną wkładkę minimalizującą pocenie się;
•    beret – model tego typu skutecznie chroni przed przedostaniem się do otoczenia włosów lub elementów naskórka. Jest on bardzo bezpieczny, a jednocześnie łatwy w użyciu i wygodny, a więc będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku pań noszących długie włosy.

Ze względu na fason dzieli się czepki medyczne na:

•    wiązane – wybierają je najczęściej panie, gdyż umożliwiają schowanie nawet bardzo długich włosów;
•    z gumką – również wskazane dla pań o długich włosach, ponieważ idealnie dopasowują się do kształtu głowy;
•    z troczkami – można je samodzielnie regulować;
•    bufiaste – są najszersze i najbardziej pojemne.


Sprawdzone czepki medyczne marek Zarys i Lohmann&Rauscher


Od samego początku działalności dążymy do tego, aby móc oferować Państwu wyłącznie najbardziej wypróbowane rozwiązania na rynku. Nie inaczej jest w przypadku jednorazowych materiałów mających za zadanie chronić głowę. Stąd też w naszym asortymencie znajdą Państwo czepki medyczne cenionych marek Zarys i Lohmann&Rauscher. Są to produkty nie dość, że atrakcyjne wizualnie, to jeszcze w dodatku wygodne, bezpieczne i trwałe. Oferujemy je w różnych wariantach, a więc z łatwością wybiorą Państwo taki, który będzie zgodny z waszymi potrzebami i preferencjami.

arrow_upward