Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij

Maski medyczne

Jednym z kluczowych zadań realizowanych przez jednostki medyczne w zakresie bezpieczeństwa jest minimalizowanie ryzyka przenikania zakażenia bakteriami i wirusami przenoszonymi drogą kropelkową. Ma to znaczenie szczególnie teraz, w dobie pandemii, kiedy o zakażenie się patagenami jest znacznie łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej. Zapobiec wystąpieniu infekcji mają maski medyczne, które stosuje się w placówkach medycznych właściwie ciągle. W tym dziale prezentujemy wysokiej klasy maski medyczne jednorazowego użytku, które można użytkować z powodzeniem.

Aktywne filtry

Czym są maski medyczne i po co się ich używa?


Maskę medyczną (inaczej zwaną chirurgiczną) można zdefiniować jako wyrób medyczny, który stanowi barierę zmniejszającą bezpośrednie przenoszenie czynników zakaźnych między personelem medycznym a pacjentem. Zgodnie z europejskim prawem wyrób ten zalicza się do klasy I, w której skład wchodzą produkty o niskim ryzyku dla pacjenta.

Maski tego typu nosi się przede wszystkim po to, aby zagwarantować wystarczającą ochronę innym osobom. Maseczka pozwala ograniczyć ekspansję zarazków na odległość. Dzięki osłonie na twarzy zmniejsza się także ewentualna transmisja patogenu. Wyroby te mogą się przydać również wtedy, gdy zachodzi potrzeba skrócenia dystansu społecznego.


Jak jest zbudowana jest maska medyczna?


Standardowa maseczka medyczna składa się z trzech niezależnych warstw włóknin o różnym przeznaczeniu. Warstwa wewnętrzna ma za zadanie absorbować wilgoć, zarówno tę z zewnątrz, jak i wydychaną przez człowieka, który taką maseczkę nosi. Warstwa środkowa służy zabezpieczeniu przed wirusami. Warstwa zewnętrzna natomiast powstrzymuje drobne obiekty, np. kropelki wody.

Najczęściej maski mają po bokach zamocowane gumki do zakładania. Przekłada się je przez uszy. Można spotkać się też z maskami wyposażonymi w troki (paski), które wiąże się za głową.


Maska medyczna jednorazowa czy wielokrotnego użytku – którą wybrać?


Na rynku medycznym można zetknąć się zarówno z maskami medycznymi jedno-, jak i wielorazowego użytku. Oba te rodzaje mają identyczne właściwości ochronne, jednak występują między nimi pewne znaczące różnice. Podstawowa z nich polega na tym, że maseczki wielorazowe o wiele lepiej dopasowują się do kształtu twarzy niż jednorazowe, więc są od nich szczelniejsze. Poza tym taką maskę trudniej nosi się opuszczoną, zasłaniającą jedynie usta, niż jej jednorazowy odpowiednik.

Główną zaletą maseczek jednorazowego użytku jest natomiast to, że nie wymagają one żadnych czynności konserwacyjnych: wystarczy po prostu wymienić się używaną maskę na nową. Na ich korzyść przemawia także to, że jest to tańsze i łatwiej dostępne rozwiązanie niż maski wielorazowe. Jeśli zależy nam na tym, aby ograniczyć ryzyko przecieku, wybierzmy zatem maseczkę chirurgiczną jednorazową.Jakie są rodzaje masek medycznych?


Według normy europejskiej EN 14683 maski medyczne dzieli się na trzy rodzaje:

•    maseczki medyczne typu I: Filtr bakteryjny > 95%
•    maseczki medyczne typu II: Filtr bakteryjny > 98%
•    maseczki medyczne typu IIR: Filtr bakteryjny > 98% oraz odporność na zachlapania

W trakcie operacji medycy korzystają z masek chirurgicznych typu II i IIR, gdyż dają one najwyższy poziom ochrony. Z kolei maseczki typu I są stosowane podczas badań diagnostycznych, kiedy personel nie ma do czynienia z wydzieliną chorego. Jedynie maseczki typu IIR są odporne na przesiąkanie. Dwa pozostałe typy nasiąkają pod wpływem pary wodnej, która jest wydychana z ust, a więc należy nosić je krótko i często wymieniać.


Jak w prawidłowy sposób używać masek medycznych?


Aby maseczka medyczna w pełni spełniała swoją funkcję, należy użytkować ją we właściwy sposób. Oznacza to, że należy przestrzegać następujących zasad:

•    przed użyciem maski trzeba sprawdzić, czy ma odpowiednie dla nas przeznaczenie;
•    powinno się przećwiczyć właściwe zdejmowanie zużytych i zanieczyszczonych maseczek po to, by zapobiec migrowaniu wirusów na dłonie, twarz czy inne części ciała. W trakcie zdejmowania maski wskazane jest dotykanie jej pasków. Zaraz po
usunięciu maski z twarzy konieczne jest umyć ręce;
•    ważne jest także, aby podczas noszenia maski ograniczyć mówienie do minimum. Pozwoli to zminimalizować ilość kondensacji, która wytwarza się w masce, a tym samym przedłuży jej trwałość;
•    powinno się zmieniać maseczkę, gdy tylko ta ulegnie zabrudzeniu lub zwilgotnieniu;
•    absolutnie nie wolno używać masek ponownie.Maski medyczne firm Zarys i Lohmann&Rauscher wyrobami, na których można polegać


Po maski medyczne których producentów sięgnąć, aby mieć pewność, że w pełni zdadzą egzamin w różnych sytuacjach? Z pewnością po te marek Zarys i Lohmann&Rauscher, które nie bez powodu są rekomendowane przez specjalistów jako sprawdzone wyroby. W sklepie Teomed.pl produkty te mogą Państwo nabyć w różnych wariantach, odpowiadających indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom.

Oprócz maseczek chirurgicznych oferujemy też maski ochronne FFP2 innego cenionego producenta wyrobów medycznych – marki SMI. Produkty te, w przeciwieństwie do masek medycznych, mogą Państwo zakupić na własny użytek.

Istnieje możliwość nabycia masek zarówno w pojedynczym opakowaniu, jak i pakiecie.

arrow_upward