Rodzaje maseczek chirurgicznych
- jednorazowe - są najpopularniejszym rodzajem maseczek. Zapewniają bezpieczeństwo, dzięki systematycznej wymianie masek.
- wielorazowe - pozwalają na dłuższe noszenie, są bardziej solidniejsze, a ich konstrukcja jest bardziej wytrzymalsza i trwalsza.
Maski jednorazowego użytku
Charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem w codziennym użytkowaniu. Ze względu na jednorazowość, zapewniają bezpieczeństwo na krótki czas zarówno pacjentom, jak i samym lekarzom. Ich zaletami są niska cena, doskonałe dopasowanie, oddychalność, a także lekkość. Podczas noszenia lekarze czują się komfortowo i swobodnie, lecz muszą pamiętać, że taki rodzaj maseczki nie jest na długi czas. Systematyczne zmienianie maseczki pozwoli uniknąć jej zawilgotnienia, co zdarza się bardzo często przez wydychanie i wdychanie.
Maski wielorazowego użytku
Ten rodzaj masek pozwala na dłuższe użytkowanie. Producenci masek oferują możliwość nawet do kilku godzin ciągłego użytkowania, co znacznie wyróżnia tego typu maseczki na tle jednorazowych. Są one wykonane z wytrzymałych materiałów, posiadają grubszy splot. Często oferują modele z gumkami, oraz dokładny kształt dopasowany do twarzy. Pozwalają na doskonałe dopasowanie, które jest wymagane na sali operacyjnej.
Gdzie wykorzystywane są maseczki chirurgiczne?
Jak sama nazwa wskazuje, maseczki chirurgiczne najczęściej wykorzystuje się w chirurgii. Asortyment szpitalny musi być w nie wyposażony, by personel mógł być gotowy do przeprowadzenia nawet nagłej operacji. Każdy szpital oraz placówka medyczna, która wykonuje zabiegi posiada w swoim wyposażeniu tego rodzaju przedmioty chroniące przez drobnoustrojami. Tak samo w klinikach weterynaryjnych, klinikach medycyny estetycznej, czy salonach stomatologicznych wykorzystywane są podczas codziennej pracy. Wszędzie tam, gdzie wykonuje się różnego rodzaju zabiegi, są niezbędnym elementem, którego nie może zabraknąć.
Kto używa maseczek chirurgicznych?
- lekarze, wykonujące różnego rodzaju zabiegi na sali operacyjnej,
- pomoc medyczna znajdująca się na sali operacyjnej podczas zabiegu,
- lekarze weterynarii wykonujący zabiegi w klinikach weterynaryjnych,
- pielęgniarki oraz pielęgniarze asystujący podczas operacji,
- służba zdrowia, która narażona jest na ciągły kontakt z pacjentami.