Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij

Nici chirurgiczne

Zabieg chirurgiczny kończy zszycie miejsca operowania. Brzegi rany zostają zbliżone do siebie, co stanowi ochronę dla skrzepu a w konsekwencji zmniejsza ryzyko infekcji i powikłań. Bez znakomitej jakości chirurgicznych materiałów szewnych min. takich firm jak SMI nie można sprawnie zakończyć zabiegu.

Aktywne filtry

Nici chirurgiczne stosowane dawniej i dziś

Pierwsze wzmianki o zamykaniu ran datuje się na ok. 20 000 lat p.n.e. Oprócz prostych sposobów takich jak przyłożenie rozgrzanego narzędzia czy liścia, ludy pierwotne wykorzystywały jelita i cięgna zwierząt, następnie przewlekając je przez kość. Człowiek w swojej naturze dąży do doskonałości, stąd eksperymentował z innymi materiałami wykorzystując min. sierść, włosy ludzkie, wszelkie włókna roślinne etc.

W późniejszym czasie obserwacja procesów przyrodniczych doprowadziła do odkrycia bakterii, które są odpowiedzialne za bardzo wysoki odsetek zgonów pooperacyjnych. Rozpoczęto zatem badania nad znalezieniem materiałów, zgodnych z zasadami aseptyki i antyseptyki. Długi czas stosowano Ketgut - naturalną nić wchłanialną, od pewnego czasu zastępowana przez syntetyczne włókna.

Z punktu widzenia medycyny, szwy chirurgiczne dzielimy przede wszystkim na nici wchłanialne i niewchłanialne.
Nici wchłaniane oprócz wykonanych z naturalnych materiałów takich jak ketgut czy ketgut chromowany, dzielimy jeszcze na jedno lub wielowłóknowe syntetyczne (poliglaktyna, kwas poliglikolowy). Nici niewchłaniane z kolei dzielą się na naturalne wielowłóknowe (jedwab, len czy bawełna), metalowe (stal) oraz syntetyczne jedno i wielowłóknowe (poliester, polipropylen, poliamid).

arrow_upward