Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij

Instrumenty okulistyczne

Okulistyka to dziedzina medycyny, która zajmuje się rozpoznawaniem schorzeń i leczeniem oczu. Pierwsze operacje okulistyczne wykonywano według niektórych teorii ponad 4,5 lat temu p.n.e. Udokumentowane wzmianki jednak zawiera dopiero kodeks Hammurabiego z 1772 p.n.e. roku, w którym opisano usunięcie ropnia worka łzowego.

W czasach bardziej współczesnych za pionierów zabiegów okulistycznych unzaje się takie osoby jak Georg Bartisch czy Michael Brisseau (XVI/XVII wiek). Pierwsze specjalistyczne szpitale okulistyczne powstały w Wiedniu, następnie w Londynie i Petersburgu. W Polsce taka placówka została założona w 1823 przez Wiktora Feliksa Szokalskiego ojca polskiej okulistyki.

W okulistyce korzysta się z oftalmoskopów i lamp szczelinowych, często dostępne jako gotowe zestawy okulistyczne wraz z wszelkimi akcesoriami niezbędnymi przy diagnostyce okulistycznej.

arrow_upward