Popularne i często wykorzystywane rodzaje ostrzy chirurgicznych:
- nr 11 - ostrze, którym chirurg wykonuje precyzyjne cięcie. Najczęściej stosowany jest w medycynie estetycznej.
- nr 12 - ostrze, które doskonale nada się podczas zabiegów chirurgicznych. Wykorzystywane są także podczas usunięcia szwów, czy nacięcia błon śluzowych.
- nr 24 - ostrze, które służy przede wszystkim do wykonywania sekcji zwłok. Wykorzystywane w medycynie sądowej.
Rodzaje skalpeli chirurgicznych:
Skalpele jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, są do jednorazowego użytku. Ostrze wykonane jest ze stali węglowej, natomiast rękojeść z plastiku. Jest to doskonała propozycja dla wszystkich lekarzy, którzy nie mogą wykonać sterylizacji po każdej interwencji. Ten produkt powinien znajdować się na każdej sali operacyjnej, by w razie potrzeby być szybko gotowym do pracy.
Skalpele wielorazowego użytku. Wykonane są ze stali nierdzewnej, która pozwala poddać te narzędzia sterylizacji. Zagwarantuje to żywotność i pewność, że posłużą przez długi czas. Ten produkt pozwala także na ostrzenie, by przed każdym ponownym użyciem mieć pewność, że ostrze wykona doskonałe i precyzyjne cięcie.
Skalpele z wymiennymi ostrzami to popularne rozwiązanie dla wszystkich chirurgów. Tutaj z kolei rękojeść wykonana jest ze stali nierdzewnej, natomiast ostrza są jednorazowego użytku. Po każdym użyciu należy usunąć ostrze i je zutylizować, a rękojeść dokładnie oczyścić, dzięki sterylizacji.
Tego typu rozwiązanie jest bardzo często stosowane nie tylko przez specjalistów z dziedziny chirurgii, ale także lekarzy weterynarii.
Gdzie używane są skalpele oraz ostrza chirurgiczne?
- sale operacyjne,
- szpitale,
- placówki medyczne,
- kliniki weterynaryjne,
- kliniki medycyny estetycznej,
- kliniki stomatologiczne.