Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij

Kaniule dożylne wenflony

Dożylne podawanie płynów wymaga od personelu medycznego używania specjalistycznego sprzętu. Odpowiednio dobrany, zmniejsza ryzyko zakłucia nawet w najbardziej newralgicznych miejscach, a co za tym idzie – pozwala czuć się pacjentowi bezpiecznie i komfortowo podczas wstrzykiwania. Dlatego priorytetem dla placówek medycznych kompletujących swoje podstawowe wyposażenie powinno być zaopatrzenie się w dobre jakościowe kaniule dożylne (wenflony). Właśnie takie wyroby w różnych rozmiarach i kolorach znajdziesz w naszej ofercie.

Aktywne filtry

Kaniule dożylne (wenflony) – czym są i jakie jest ich zastosowanie?

Kaniule dożylne, nazywane w języku potocznym wenflonami, można zdefiniować jako cienkie, plastikowe rurki, które umieszcza się w żyle za pomocą stalowej igły. Są one przeznaczone są zarówno do użytku szpitalnego, jak i domowego.

W placówkach medycznych kaniule dożylne stosuje się zwykle podczas zabiegów związanych z dożylnym podawaniem płynów czy medykamentów bądź w trakcie pobierania próbek krwi. Niejednokrotnie używa się ich także wtedy, gdy wykonuje się nagłe, rutynowe transfuzje krwi. Coraz częściej wykorzystuje się je również w medycynie estetycznej – ułatwiają podawanie kwasu hialurynowego lub hydroksyapatytu wapnia za pomocą strzykawki.

Jakie są typy kaniul?

Kaniule dzielimy na dwa rodzaje. Są to:

  • kaniule dożylne;
  • kaniule donosowe.

Jeśli chodzi o kaniule dożylne, ich budowa jest bardziej skomplikowana niż kaniul donosowych. Ten rodzaj wenflonu znajduje zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie zachodzi konieczność dożylnego podawania płynów i leków lub pobierania próbek krwi. Korzysta się z nich także w trakcie wykonywania nagłych transfuzji krwi czy podczas zabiegów upiększających.

Kaniule donosowe, jak sama ich nazwa wskazuje, stosuje się wtedy, gdy ktoś ma trudności z oddychaniem i musi zostać poddany leczeniu niedotlenienia lub hipoksemii. Elastyczne rurki umieszczane w nozdrzach umożliwiają dostarczenie pacjentowi tlenu. Dzięki temu obciążenie serca jest mniejsze, a chory nie potrzebuje wkładać już tyle wysiłku w to, aby móc oddychać.

Kolory kaniuli

Aby rozróżnianie rozmiarów kaniuli było łatwiejsze, oznacza się je za pomocą odpowiednich kolorów (dany z nich określa wewnętrzną średnicę cewnika). Kaniula w kolorze fioletowym cechuje się najmniejszym rozmiarem i jest stosowana zwykle w pediatrii, zwłaszcza u noworodków. Wenflony zółte i niebieskie są z kolei nieodzowne wtedy, gdy jest problem z dostępem do żył. Znakomicie sprawdzają się podczas wszelkich rutynowych transfuzji krwi, jak również infuzji.

Kaniule różowe i zielone charakteryzują się standardowymi rozmiarami. Wykorzystuje je zazwyczaj do dożylnego żywienia oraz transfuzji krwi lub płynów o rutynowym charakterze. Natomiast kaniul o białej barwie używa się wyłącznie w nagłych przypadkach, np. wtedy, gdy trzeba podać pacjentowi krew jak najszybciej.

Brązowe i szare kaniule stosuje się w awaryjnych sytuacjach czy też na sali operacyjnej. Z kolei po kaniule o największej średnicy – czerwone, pomarańczowe albo brązowe sięga się jedynie wtedy, gdy pacjent znajduje się w szczególnie krytycznym stanie.

Kaniule dożylne – jak prawidłowo je stosować?

Nie wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości wenflony. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak używać ich we właściwy sposób. Należy pamiętać o tym, aby:

  • każde wkłuwanie było poprzedzone umyciem rąk, założeniem rękawic jednorazowego użytku oraz precyzyjną dezynfekcją skóry pacjenta
  • zarówno przed użyciem wenflonu, jak i po nim przepłukać narzędzie niewielką ilością specjalnego płynu;
  • wenflon wkłuwać pod kątem 30 stopni, na głębokość 1/3 igły. Potem kaniulę wprowadza się do żyły, a igłę usuwa. Całość należy zabezpieczyć korkiem i plastrami, co uchroni kaniulę przed przemieszczaniem;
  • kaniulę wymieniać przynajmniej co 72 godziny. Nieprzestrzeganie tego grozi stanami zapalnymi żył i innymi infekcjami;
  • kaniulację przeprowadza się wyłącznie w miejscach, które nie są zmienione chorobowo, tam, gdzie są duże, widoczne żyły. Jeżeli naczynia krwionośne są kruche, a żyły mało widoczne, rezygnujemy z zabiegu.

Kaniule dożylne marki Disposafe Health & Life Care – produkty medyczne, na których można polegać

Rynek oferuje wiele dobrej jakości kaniul. Do najczęściej wybieranych należą z pewnością kaniule dożylne marki Disposafe Health & Life Care. Produkty te można dostać w naszym sklepie w różnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb rozmiarach. Są to wyroby wygodne w użytkowaniu, bardzo wytrzymałe i – co szczególne warte podkreślenia – w pełni bezpieczne, więc na pewno zdadzą egzamin podczas wykonywania transfuzji krwi czy też terapii płynami infuzyjnymi.

arrow_upward