Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij

Podkłady i pościele medyczne

Utrzymanie wysokich standardów higienicznych to absolutny priorytet w placówkach służby zdrowia. Tylko dzięki temu są one w stanie prawidłowo funkcjonować i być miejscami w pełni bezpiecznymi i sterylnymi zarówno dla personelu tam pracującego, jak i pacjentów. Zachowanie czystości na wysokim poziomie ma ogromne znaczenie zwłaszcza w tak newralgicznym miejscu jak sala operacyjna. Z pewnością pomogą w tym dobrej jakości podkłady i pościele medyczne, które w skuteczny sposób zabezpieczą wyposażenie przed wszelkimi zanieczyszczeniami.

Aktywne filtry

Czym są podkłady i pościele medyczne i do czego służą?


Podkłady i pościele medyczne to materiały jednorazowego lub wielorazowego użytku służące do utrzymania odpowiedniego poziomu higieny w miejscu, w którym przebywa chory. Stosuje się je zawsze wtedy, gdy występują u pacjenta problemy z utrzymaniem moczu czy nietrzymaniem kału, a przez swoje unieruchomienie nie jest w stanie skorzystać z toalety. Wyroby te przydają się również podczas odpieluchowywania dziecka.  Najczęściej używa się ich w szpitalach, ale można je wykorzystać z powodzeniem także podczas domowej opieki nad chorym lub dzieckiem. Podkłady chłonne można stosować samodzielnie bądź z pieluchomajtkami czy bielizną.

Podkłady i pościele medyczne projektuje się w ten sposób, aby nie tylko chroniły stół operacyjny, łóżko, materac czy fotel przed zabrudzeniem odchodami czy płynami ustrojowymi. Mają one za zadanie również usprawniać wykonywanie niezbędnych czynności higienicznych przez opiekuna chorego. Dzięki stosowaniu tych produktów nie trzeba przeznaczać na zabiegi pielęgnacyjne aż tyle czasu.



Czym powinny się cechować dobre jakościowo podkłady i pościele medyczne?


Po czym rozpoznać, że ma się do czynienia z podkładami i pościelami medycznymi pierwszej klasy? Niewątpliwie po tym, że odznaczają się poniższymi cechami:

•    posiadają  nieprzemakalną warstwę zewnętrzną – podkłady i pościele tego rodzaju mają na celu zabezpieczać wyposażenie przed zawilgoceniem, a więc wskazane jest, aby warstwa zewnętrzna była wykonana z materiału oddychającego, nieprzepuszczającego wilgoci;
•    chronią przed powstawaniem odparzeń i podrażnień w miejscach intymnych – jako że podkład czy pościel pozostają w kontakcie z ciałem chorego, ważne jest, aby była to delikatna włóknina pozwalająca na przepływ powietrza, a jednocześnie nieprzepuszczająca cieczy. Im bardziej oddychający materiał, tym lepiej, ponieważ ogranicza on ryzyko wystąpienia odparzeń i podrażnień;
•    mają chłonny wkład – można spotkać się z wyrobami w dwóch wariantach: podstawowej chłonności oraz podwyższej chłonności zawierających superabsorbent. Błyskawicznie wchłania on płyny, a co za tym idzie – skutecznie zabezpiecza przez wyciekaniem ich na łóżko, stół, fotel czy materac. Ponadto neutralizuje on nieprzyjemne zapachy;
•    są odpowiednio dopasowane do ciała podopiecznego – powinny być wystarczające duże, aby móc zabezpieczyć zarówno daną część ciała, jak i jej okolice. Zaleca się stosowanie modelu wyposażonego w ,,skrzydła", który zapobiega przesuwaniu się materiału;
•    muszą być wykonane z materiału, który jest wytrzymały i odporny na rozdarcia i rozciągnięcia, a także nie powoduje reakcji alergicznych.



Jakie są rodzaje podkładów i pościeli medycznych?


Podkłady i pościele medyczne dzieli się na te, które są:

•    jednorazowego użytku,
•    wielorazowego użytku.


Na korzyść tego pierwszego typu przemawia przede wszystkim duża wygoda i wysoka chłonność. Ponadto łatwo i szybko się go czyści, co umożliwia zaoszczędzenie wysiłku              i kosztów przeznaczonych na tę czynność. Innymi zaletami podkładów i prześcieradeł jednorazowych jest łatwiejsza kontrola zapachów oraz technologia szybkiego suszenia, która pozwala zapobiec powstawaniu odleżyn. Warto zastosować takie podkłady                       i prześcieradła jako tymczasowe rozwiązanie w przypadku nietrzymaniu moczu czy kału bądź nadmiernego wydzielania płynów ustrojowych.

Jeśli chodzi natomiast o podkłady i prześcieradła wielorazowe, najczęściej są one używane przez osoby opiekujące się niepełnosprawnymi. Warto się w nie wyposażyć, jeżeli chcemy zaoszczędzić i chronić środowisko naturalne. Za ich wyborem przemawia także to, że ciągle pozostają na swoim miejscu, czego nie można powiedzieć o ich jednorazowych odpowiednikach.


Podkłady i pościele medyczne – jak prawidłowo je stosować?


Istnieją zasady, których konsekwentnie trzeba przestrzegać, jeśli zależy nam na tym, aby podkłady i pościele medyczne spełniały jak najlepiej swoją funkcję. Należy pamiętać o tym, żeby:

•    umieścić te wyroby na danej powierzchni folią do dołu, a włókniną do ciała;
•    następnie poprawić ułożenie podkładu ochronnego w taki sposób, by znajdował się na wysokości pleców i pośladków – ma to na celu zapobiegnięcie wyciekom;
•    podczas wymiany podkładu lekko przekręcić chorego na bok, złożyć wyrób chłonny na pół i zastąpić go nowym złożonym w pół. Następnie trzeba delikatnie przewrócić chorego na drugi bok i z całych sił chwycić zużyty wyrób i unieść, pilnując przy tym, aby zawartość nie wydostała się na zewnątrz. Podkład jak najszybciej przenosi się   i umieszcza w specjalnym pojemniku. Na samym końcu należy rozłożyć drugą połowę nowego podkładu i włożyć jego krawędzie pod łóżko, stół, fotel czy materac, aby pozostał przez cały czas na swoim miejscu;
•    zmieniać podkłady i prześcieradła 2-3 razy dziennie.


Jakie podkłady i pościele medyczne najlepiej wybrać?


Stanowczo te, które są wysokiej klasy i mają opinię sprawdzonych zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. Należą do nich niewątpliwie podkłady i pościele jednorazowe oferowane przez cenioną markę Lohmann&Rauscher. Wyroby te są dostępne w sklepie Teomed.pl w różnych rozmiarach, co pozwala dobrać je tak, aby zagwarantować choremu i jego opiekunowi jak największy komfort.



arrow_upward