Jakie strzykawki medyczne są najbardziej godne polecenia?
Na rynku można znaleźć wiele wysokiej klasy strzykawek medycznych. Z pewnością warto zwrócić uwagę na te, które oferuje marka Zarys. Nie od dziś cieszą się one znakomitą opinią zarówno wśród pracowników służb medycznych, jak i pacjentów, co oznacza, że śmiało można stosować je nie tylko przy iniekcji szczepionek i leków, ale i przy pobieraniu krwi czy też przemywaniu ran.
Strzykawki, jakie można znaleźć w ofercie marki, są bardzo różnorodne. Mogą Państwo wybierać pomiędzy narzędziami z igłą a tymi, które są jej pozbawione, strzykawkami insulinowymi a tuberkulinowymi oraz dwu- a trzyczęściowymi. Wszystkie te produkty łączy to, że są łatwe w obsłudze, precyzyjne w zastosowaniu, wytrzymałe, nietoksyczne i bezpieczne w użyciu. Mają różną pojemność, a więc z łatwością znajdą Państwo takie, które będą dopasowane do Państwa potrzeb.
Jakie rodzaje strzykawek medycznych wyróżniamy?
Strzykawki dzielimy aż na pięć rodzajów:
- strzykawki dwuczęściowe;
- strzykawki cewnikowe;
- strzykawki insulinowe;
- strzykawki trzyczęściowe;
- strzykawki tuberkulinowe.
Do najczęściej wykorzystywanych należą strzykawki dwuczęściowe. Składają się one z cylindra i specjalnego tłoka, dzięki któremu możliwe jest równomierne odmierzanie i dawkowanie płynów. Charakteryzują się prostą budową i funkcjonalnymi kształtami, co pozwala ich używać przy pomocy jednej ręki. Narzędzia te można wykorzystywać zarówno w placówkach medycznych, jak i w domu. Modele z wyciąganym tłokiem mają charakter wielorazowy, co oznacza, że sprawdzą się w trakcie odmierzania i podawania lekarstw mających płynną postać.
Dużą popularnością w medycynie cieszą się również strzykawki cewnikowe. Wyroby te cechuje wszechstronne zastosowanie: sprawdzają się one w równym stopniu podczas cewnikowania, karmienia pacjentów lub płukania uszu. Ze względu na ich dużą objętość umożliwiają dokładniejsze, a zarazem bezpieczniejsze podawanie leków i pokarmu. Zazwyczaj strzykawki cewnikowe mają charakter jednorazowy. Za ich niewątpliwe zalety uznaje się wysoki poziom szczelności oraz sprawność działania.
Innym znanym typem strzykawek są strzykawki insulinowe. Skierowane głównie do osób chorych na cukrzycę. Są to strzykawki o niewielkiej pojemności, przeznaczone do precyzyjnego dozowania. Do tego rodzaju strzykawek zazwyczaj dołączone są specjalne igły, które znacznie ograniczają odczuwanie bólu u pacjenta. Wyroby tego typu stosuje się przede wszystkim w szpitalach.
Strzykawki trzyczęściowe służą ręcznemu podawaniu leku tak, aby odbywało się to w sposób jak najmniej dotkliwy dla pacjenta. Charakterystyczną cechą tych produktów jest to, że mają one zakończenie typu louer-lock. Umożliwia to nakręcenie igły w taki sposób, aby nawet przy parokrotnym wstrzyknięciu nie zsunęła się ona ze strzykawki. Strzykawki trzyczęściowe są zaopatrzone w miarki, co pozwala na skrupulatne odmierzanie cieczy, a co za tym idzie – przygotowanie przez lekarza odpowiedniej dawki leku. Narzędzia tego typu są jałowe, dzięki czemu w trakcie iniekcji wzrasta poziom bezpieczeństwa.
Na rynku medycznym można spotkać się także ze strzykawkami tuberkulinowymi. Wyróżniają się one cienką i długą konstrukcją. Dzięki temu, że mają przezroczysty cylinder z wyraźnie zaznaczoną skalą, osoba przeprowadzająca iniekcję może precyzyjnie sprawdzić, ile leku w stanie czynnym znajduje się w środku. Z kolei kryza ograniczająca zabezpiecza tłok przed wysunięciem. Strzykawki tuberkulinowe chętnie wykorzystuje się w placówkach medycznych. Stosuje się je przeważnie podczas precyzyjnych iniekcji skórnych.