Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij
Dermatofitoza u zwierząt domowych

Dermatofitoza u zwierząt domowych wywoływana jest powszechnie przez grzyby i wpływa głównie na koty, konie i psy.

Spis treści:

  1. Czym jest dermatofitoza?
  2. Dermatofitoza u zwierząt immunokompetentnych.
  3. Dermatofity mogą metabolizować keratynę.
  4. Dermatofitoza u kotów.
  5. Dermatofitoza u psów.
  6. Jak wykryć dermatofitozę?

Czym jest dermatofitoza?

Dermatofitoza u zwierząt domowych jest powierzchowną grzybicą skóry, wywoływaną powszechnie przez grzyby z rodzaju Microsporum i Tricophyton. Wpływa głównie na koty, konie i psy.

Dermatofitoza u zwierząt immunokompetentnych

Infekcja często ustępuje samoistnie, ale różne czynniki i sytuacje np. zwierzęta żyjące w warunkach przeludnienia lub poddane terapii kortyzonem mogą sprzyjać wystąpieniu klinicznemu i rozprzestrzenianiu się choroby. Wydaje się, że bardziej podatne na infekcję są koty perskie i psy rasy Yorkshire terrier.
Dermatofity przenoszone są przez bezpośredni kontakt z zakażonym zwierzęciem. Ponieważ zarodniki są bardzo odporne na środowisko (miesiące lub lata), zakażenie pośrednie jest również możliwe poprzez skażone środowisko.

Dermatofity mogą metabolizować keratynę

Które żywią się i rosną na zrogowaciałej warstwie skóry i paznokci oraz w zrogowaciałej warstwie mieszka włosowego. Zazwyczaj zmiany występują jako ogniskowe lub wieloogniskowe obszary łysienia o okrągłym lub nieregularnym kształcie ze złuszczaniem i strupami. Na krawędzi dotkniętego obszaru często występują grudki lub krosty pęcherzykowe. Swędzenie jest na ogół nieobecne, jednak może być również intensywne.

Dermatofitoza u kotów

Może przebiegać bezobjawowo, tj. nie występują żadne zmiany kliniczne, ale koty pozostają nosicielami. Wyraźne zmiany są łatwiejsze do zaobserwowania u młodych osób na twarzy, małżowinach usznych i kończynach, podczas gdy u dorosłych może występować mniej lub bardziej swędzące prosówkowe zapalenie skóry. U kotów perskich możliwe jest tworzenie się guzków podskórnych (pseudomicetoma).

Dermatofitoza u psów

Występuje z wieloogniskowymi obszarami łysienia i rogowaceniem rogowym (reakcje guzkowe obejmujące skórę właściwą z łysieniem i wrzodami wysiękowymi zwykle zlokalizowanymi na twarzy). Dermatofitoza jest zoonozą, może być przenoszona na ludzi i powoduje zmiany skórne. Rozwój form klinicznych u ludzi zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnej wrażliwości, czasu trwania kontaktu między człowiekiem a zwierzęciem. Czynnikami predysponującymi mogą być również osoby z obniżoną odpornością i osoby młode. Dermatofitoza jest klinicznie podobna do innych chorób skóry. Potwierdzenie diagnostyczne jest ważne przed rozpoczęciem leczenia przeciwgrzybiczego, aby uniknąć problemów dla właścicieli.

Jak wykryć dermatofitozę?

W celu wykonania testów warto skorzystać z produktu Dermakit firmy Agrolabo.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
arrow_upward