Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij
Materiały szewne w chirurgii weterynaryjnej - nici weterynaryjne

Zaszywanie rany u zwierzęcia powinno przebiegać szybko i sprawnie, bez uszczerbku na wytrzymałości i estetyce szwów. Dobór materiałów do szycia jest zależny od wielu czynników jak np. miejsce i długość nacięcia, które wymaga zszycia, gęstość szwu, przewidywany czas gojenia się rany czy rodzaj igły, z pomocą której będzie zszywana rana. Zaleca się wybór nici weterynaryjnych o możliwie najmniejszej średnicy, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej wytrzymałości szwów w podtrzymywaniu brzegów rany przez cały proces gojenia. Nieprawidłowo dobrany materiał szewny może być przyczyną wydłużonego czasu gojenia, zakażenia lub nieestetycznej blizny.

Spis treści:

  1. Dobór nici w zależności od miejsca urazu.
  2. Rodzaje nici weterynaryjnych.
  3. Wysokiej jakości nici weterynaryjne SMI i Securos.

Dobór nici w zależności od miejsca urazu

Proces gojenia się rany zależy między innymi od jej umiejscowienia. W przypadku skóry, tkanek podskórnych czy błon, zespolenie powinno nastąpić w okresie 7 dni. Regeneracja kości wynieść może do 12 tygodni, a ścięgien nawet do kilku miesięcy. W zależności od prognozowanego czasu gojenia, weterynarz dokonuje wyboru nici. Nici weterynaryjne wchłanialne zwykle stosuje się w przypadku konieczności zespolenia tkanek wewnątrz organizmu. Na rynku dostępne są nici o krótkim lub długim czasie wchłaniania, który wynieść może nawet do 90 dni, co zależy od materiału wykonania. Nici weterynaryjne niewchłanialne natomiast najczęściej znajdują swoje zastosowane w przypadku powierzchownych ran skórnych. Nie bez powodu nici chirurgiczne mają intensywną, kontrastową kolorystykę, dzięki niej podczas zszywania rany jest zapewniona bardzo dobra widoczność pola operacyjnego.

Rodzaje nici weterynaryjnych

Nici chirurgiczne dzielą się na multifilamenty, tzw. plecionki oraz monofilamenty.

Pierwsze z nich stosuje się gdy potrzebna jest duża wytrzymałość szwów. Multifilamentowe nici składają się z kilka odrębnych włókien, które mogą być ze sobą skręcone lub splecione. Ze względu na budowę cechują się nierównomierną powierzchnią. Niepodważalną zaletą plecionek jest optymalna sztywność szwu oraz brak pamięci skrętu, co przekłada się na łatwość szycia. Nici te, w przeciwieństwie do monofilamentów, są zdecydowanie mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Monofilamenty natomiast to nici o konstrukcji jednowłóknowej. Ze względu na swoją gładką powierzchnię powodują niski odczyn tkankowy, co minimalizuje ryzyko pojawienia się reakcji zapalnej. Monofilamenty wykazują minimalne zjawisko włoskowatości, tj. przenikania cieczy ze środowiska do tkanki podskórnej, w efekcie czego bardzo dobrze sprawdzają się do szycia skóry. Najlepiej sprawdzają się one do zaszywania ran zanieczyszczonych, w przypadku których istnieje ryzyko pojawienia się zakażenia.

Wiele dostępnych na rynku nici chirurgicznych jest specjalnie powlekanych w celu wygładzenia ich struktury. Nici powlekane cechują się niskim zjawiskiem włoskowatości.
Warto również przybliżyć wspomniany już wcześniej podział nici na wchłanialne i niewchłanialne.
Nici chirurgiczne niewchłanialne produkuje się z materiałów naturalnych (jedwab, stal nierdzewna) lub syntetycznych (polipropylen, poliester, polimeryzowany kaprolaktam). Syntetyczne mogą wywołać niewielką reakcję organizmu na ciało obce, a naturalne są miękkie i zapewniają łatwość szycia. W przypadku nici niewchłanialnych kluczowy jest dobór odpowiedniej średnicy. Zbyt gruba nić idzie w parze z ryzykiem wystąpienia reakcji zapalnej. Ich największą zaletą jest fakt, że zbliżają do siebie tkanki w sposób mocny i trwały, tak, że ryzyko rozejścia się rany jest znikome.

Wchłanialne nici weterynaryjne mogą być wykonane z materiału syntetycznego (kwas glikolowy, poliglukonat, polidioksanon, poliglactin 910) lub z naturalnego katgutu. Katgut to biodegradowalne włókno wytwarzane z baranich lub kozich jelit.
Jako, że idealna nić chirurgiczna nie istnieje, wybór rodzaju, materiału wykonania i średnicy zależy indywidualnie od każdego przypadku i leży w gestii operującego chirurga.

Rozmiar nici ma znaczenie

Przy wyborze rozmiaru nici natknąć można się na następujące parametry:

  • grubość – podawana najczęściej w mm
  • standard EP (European Pharmacopoeia) – informuje o sile, jaką można poddać nici zanim ulegnie ona przerwaniu
  • standard USP (United States Pharmacopoeia) – najbardziej popularny system miar. Rozmiar określany jest przed jedną lub dwie cyfry. W przypadku najmniejszych rozmiarów jest to kod, w którym im większa jest pierwsza cyfra, tym grubsza jest nić. Drugą cyfrą kodu zawsze jest 0. Rozmiary większe od 0 określają pojedyncze cyfry w myśl zasady – im większa cyfra, tym większa średnica nici.

Podczas zaszywania ran u zwierząt domowych zwykle stosuje się nici cienkie oraz o średniej grubości, ale zdarzają się przypadki, gdy wymagana jest większa średnica, dlatego warto mieć w gabinecie wiele rodzajów nici weterynaryjncyh.

Wysokiej jakości nici weterynaryjne SMI i Securos

W internetowym sklepie medycznym Teomed.pl dostępne są nici weterynaryjne cenionych marek SMI i Securos. Nici dostępne są w wielu wersjach i długościach do wyboru, co pozwala na kompleksowe zaopatrzenie gabinetu weterynaryjnego. Nici dostępne są w szpulach lub kasetach, a dodatkowo dokupić można stojak, który ułatwi ich organizację.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
arrow_upward