Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij
Apteczka pierwszej pomocy dla psów i kotów, co powinno się w niej znaleźć?

Wszyscy właściciele psów i kotów wiedzą, że gdy zwierzę podejrzanie się zachowuje, ma silne bóle lub odczuwa duży dyskomfort, muszą zgłosić się jak najszybciej do lekarza weterynarii w celu ustalenia przyczyny złego samopoczucia. Niestety często jest tak, że zwierzakowi trzeba pomóc jeszcze przed wizytą u specjalisty. W domu, na wycieczce, czy na wakacjach warto mieć przy sobie apteczkę, nie tylko przeznaczoną dla ludzi, ale także dla zwierząt, które z nami przebywają. Posiadając apteczkę pierwszej pomocy będziemy mogli zabezpieczyć nasze zwierzę i sprawić, że nasza pomoc będzie bardziej skuteczna.


Spis treści:
1. Apteczka pierwszej pomocy dla psów i kotów, co powinno się w niej znaleźć?
1.1 Miejsce i przechowywanie apteczki pierwszej pomocy dla zwierząt
1.2 Podstawowe wyposażenie apteczki dla zwierząt
1.3 Najważniejsze zasady, o których nie wolno zapominać


Miejsce i przechowywanie apteczki pierwszej pomocy dla zwierząt


Apteczka dla naszych pupili powinna znajdować się w jakimś wygodnym dla wszystkich opakowaniu. Można wykorzystać do tego saszetkę zapinaną na zamek błyskawiczny lub szczelny pojemnik - najlepiej w odznaczającym się kolorze, by każdy mógł się domyślić, że to artykuły medyczne służące do udzielania pomocy.

Miejsce przechowywania apteczki pierwszej pomocy powinno być zaciemnione, suche, a temperatura nie powinna być niska, ani zbyt wysoka. Proponowanym miejscem jest przestrzeń, w której trzymamy apteczkę dla nas samych. Zapomnijmy o łazience, ze względu na dużą wilgotność, a także o szufladach blisko pieca lub urządzeń, które emitują dużo ciepła. Zamykana półka, do której nieletni nie mają dostępu to idealne miejsce na apteczkę pierwszej pomocy dla naszych czworonogów!


Domowa apteczka dla pupili to oczywiście nie to samo, co wyposażenie lecznic weterynaryjnych. Ona służy jedynie do złagodzenia objawów i pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że gdy coś złego dzieje się z naszym zwierzęciem, natychmiast musimy udać się do poradni weterynaryjnej na wizytę.Podstawowe wyposażenie apteczki dla zwierząt


W apteczce pierwszej pomocy nie powinno zabraknąć podstawowych artykułów, które pozwolą złagodzić złe samopoczucie Twojego czworonoga lub zabezpieczyć jego rany podczas drogi do weterynarza.


Podstawowe wyposażenie:

 • materiały opatrunkowe, które pozwolą zabezpieczyć ranę twojemu zwierzakowi:
      - bandaże elastyczne i nieelastyczne,
      - plastry,
      - gazy jałowe,
      - kompresy.środki do dezynfekcji, które pozwolą odkazić ranę, jak i wszystkie inne potrzebne miejsca:
      - środki do dezynfekcji rąk,
      - środki do dezynfekcji ran.

 • opatrunki hydrożelowe pozwolą zadbać o oparzenia twojego czworonoga,

 • okłady chłodzące, które przyniosą ulgę twojemu zwierzakowi podczas panujących upałów. Pozwalają eliminować przegrzanie i zapobiegają udarowi,

 • nożyczki, które pozwolą szybko i skutecznie przeciąć materiał, by opatrunek był odpowiedni wielkościowo do rany zwierzęcia. Niekiedy może zdarzyć się też tak, że będziemy zmuszeni przyciąć sierść pupilowi, dlatego nożyczki to niezbędny element, który musi znajdować się w apteczce dla zwierząt,

 • rękawiczki jednorazowe zabezpieczą przed zakażeniem i pozwolą na bezpośredni dotyk,

 • środki łagodzące zaburzenia jelitowo-żołądkowe. Dobrym rozwiązaniem będzie węgiel aktywny, który pozwoli złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.

 • środki wywołujące wymioty - gdy nasz pupil zje trujące substancje, musimy być przygotowani na natychmiastową pomoc. Najlepiej wywołać jak najszybciej wymioty, by pozbyć się trującej substancji z organizmu zwierzęcia. Często stosowana do tego jest woda utleniona, a także coraz częściej preparat leczniczy, który zakupi się w lecznicy weterynaryjnej - krople do oczu Clevor. Wystarczy zakropić oczy twojego psa lub kota, a wymioty zostaną wywołane w krótkim czasie od wykonania tej czynności. Jest to jeden z najlepszych środków polecanych przez lekarzy weterynarii.

 • pęseta do usuwania kleszczy, czy innych obcych ciał. Ona pozwoli szybko i skutecznie usunąć ciała obce, które negatywnie mogą oddziaływać na samopoczucie i zdrowie zwierzęcia.

 • leki:
      - przeciwbólowe, które pozwolą złagodzić nieco ból, podczas transportu do lecznicy weterynaryjnej,
      - stałe, które zwierzę przyjmuje już od dłuższego czasu na zdiagnozowane wcześniej choroby lub schorzenia,
      -uspokajające, które pozwolą zapomnieć twojemu zwierzakowi o stresie, który wywołany został np. jazdą samochodem, czy nagłym zmienieniem środowiska itp.Najważniejsze zasady, o których nie wolno zapominać


Wyposażając apteczkę pierwszej pomocy dla swoich pupili, należy na samym początku wszystko skonsultować z lekarzem weterynarii. Leki, które chcesz włożyć do apteczki muszą być zweryfikowane pod okiem specjalisty. Musi zostać sprawdzone, czy Twoje zwierzę nie posiada na nie alergii i w jakich dawkach mogą być stosowane - warto sporządzić listę, na której będzie spisane, jak należy prawidłowo podawać konkretny lek zwierzęciu, by mu pomóc, a nie zrobić mu krzywdę.

Nigdy nie zapominaj, że nie wolno podawać zwierzętom leków przeznaczonych dla ludzi! Wiele substancji zawartych w lekach może bardzo źle wpłynąć na organizm czworonoga. Wszystkie leki, które chcemy podać naszemu zwierzęciu, muszą być koniecznie skonsultowane wcześniej z lekarzem weterynarii.


Przynajmniej raz w roku trzeba sprawdzić każde opakowanie, które znajduje się w apteczce pod kątem daty ważności. Przeterminowane leki i środki to produkty, których nie powinno się używać. Niezwłocznie trzeba je oddać do wyznaczonych do tego miejsc, a następnie uzupełnić apteczkę o już ważne i gotowe do użycia preparaty. Gdy zakończymy weryfikację daty ważności, musimy skupić się na opatrunkach, czy artykułach jednorazowych. Musimy mieć pewność, że przedmioty w apteczce są szczelnie zamknięte, a narzędzia dokładnie oczyszczone, gotowe do ponownego użytku.Jeśli szukają Państwo artykułów, które przydadzą się w każdej apteczce dla czworonoga, to zapraszamy na nasz sklep internetowy Teomed.pl. Nasz asortyment pozwoli wyposażyć w większość artykułów. Stawiamy na najwyższej jakości marki, które są rekomendowane na całym świecie przez specjalistów. Jakość produktów, preparatów, czy różnego rodzaju środków jest na najwyższym poziomie, co udowadniają wysokie oceny i opinie naszych klientów. Zapraszamy do kontaktu w razie jakichkolwiek wątpliwości, nasz zespół postara się natychmiast odpowiedzieć na Państwa pytania i sprawi, by cały proces zakupu na naszej stronie internetowej był przyjemny. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
arrow_upward