Apteczka to niezbędny element, który musi występować w każdym domu, ale co w niej powinno się znaleźć? W jakim miejscu ją umieścić i na co zwracać uwagę podczas jej przygotowania?
W tym poście odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania!
Spis treści:
- Miejsce i przechowywanie apteczki domowej
- Podstawowe wyposażenie
- Najważniejsze zasady
Niezależnie od tego gdzie mieszkamy, powinniśmy być przygotowani na każdą ewentualność.
Często podczas wykonywania codziennych, prostych czynności w Naszym zaciszu domowym skaleczymy się lub odczujemy dyskomfort związany ze złym samopoczuciem. Oparzenia, skaleczenia, czy bóle brzucha, a nawet gorączka to dobrze Nam znane symptomy, które są złe dla naszego organizmu. Powinniśmy działać szybko i reagować na złe sygnały, które wysyła nam Nasze ciało.
Gdy ktoś w Naszym domu źle się poczuje, osoba dorosła powinna sięgnąć po apteczkę domową.
Miejsce i przechowywanie apteczki domowej
Do stworzenia Naszej apteczki, najlepiej użyć szczelnego pojemnika, który na pierwszy rzut oka skojarzy Nam się z pomocą medyczną. Miejsce apteczki musi być suche, ciemne, a temperatura powinna być pokojowa. Zestaw pierwszej pomocy nie może być narażony na promienie słoneczne, a także na wilgoć. Łazienka oraz miejsca, gdzie często jest gorąco i parno muszą odejść w zapomnienie. Polecamy miejsce w kuchni w zamykanej szafce lub szufladzie.Najlepiej, by każdy z domowników wiedział, gdzie w razie potrzeby szukać potrzebnego zestawu do pierwszej pomocy, lecz nie zapomnijmy także o tym, że apteczka nie powinna być w zasięgu ręki najmłodszych. Nieumiejętne korzystanie z przedmiotów znajdujących się w środku może zaszkodzić, dlatego niezwykle ważne jest, by dostęp do niej miały tylko odpowiedzialne osoby.
Domowa apteczka nigdy nie będzie równać się z wyposażeniem zaplecza w szpitalu, czy w innej placówce medycznej, lecz warto mieć przy sobie najbardziej podstawowe środki oraz narzędzia, które choć na chwilę złagodzą złe samopoczucie.
Podstawowe wyposażenie:
- materiały opatrunkowe np. gazy, bandaże, czy plastry,
- leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe,
- leki łagodzące zaburzenia jelitowo-żołądkowe,
- leki łagodzące przeziębienie np. syrop na kaszel, krople do nosa,
- woda utleniona,
- środki przyspieszające gojenie się ran,
- środki na oparzenia,
- termometr,
- nożyczki,
- rękawiczki jednorazowego użytku.
Najważniejsze zasady
Podczas wyboru leków oraz potrzebnych przedmiotów, powinniśmy zwrócić uwagę na jakość produktów.
Leki powinny być szczelnie zamknięte, materiały opatrunkowe powinny być dokładnie zapakowane, natomiast narzędzia dokładnie oczyszczone i gotowe do ponownego użytku. Musimy mieć pewność, że wyposażenie naszej apteczki będzie na jak najwyższym poziomie.
Nie zapomnijmy o systematycznym sprawdzaniu daty ważności Naszych leków znajdujących się w apteczce.
Pamiętajmy, że jeśli dany produkt jest już niezdatny do spożycia, powinniśmy zanieść go do najbliższej apteki i zostawić w miejscu do tego przeznaczonym.
Proponujemy co kilka miesięcy zaglądać do Naszej domowej apteczki i robić przegląd wszystkich środków, które w przyszłości mogłyby pomóc Nam, czy Naszym najbliższym.
Jeśli chcą Państwo uzupełnić swoje wyposażenie o bardziej profesjonalne produkty, zapraszamy do Naszego sklepu internetowego:
https://teomed.pl/specjalizacja-medyczna/inne-specjalizacje-medyczne/medycyna-ratunkowa-i-pierwsza-pomoc
Komentarze (0)