Sklep wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij
Pielęgnacja i leczenie ran

Ochronne funkcje skóry zostają naruszone gdy dojdzie do zranienia. Prawidłowe leczenie rany oznacza holistyczne podejście do zranienia i analizę przyczyn jej powstania. Właściwa pielęgnacja i leczenie umożliwiają zagojenie się rany w najkrótszym możliwym czasie. Gojenie się rany jest kilkuetapowym procesem, nad którym należy sprawować stałą kontrolę. W celu jego przyspieszenia zaleca się stosowanie dedykowanych wyrobów medycznych.

Spis treści:

  1. Skóra i jej funkcje.
  2. Klasyfikacje ran.
  3. Leczenie ran.
  4. Pielęgnacja rany z Actolind.

Skóra i jej funkcje

Skóra to największy organ ludzkiego ciała, który zajmuje powierzchnię niemal 2m2, a jej waga może wynosić nawet 10kg. To właśnie ona pełni rolę bariery ochronnej, która izoluje organizm od środowiska zewnętrznego. Skóra składa się z dwóch głównych warstw: naskórka i skóry właściwej, przy czym obie te struktury mają budowę wielowarstwową.

Skóra pełni wiele ważnych funkcji, najważniejszą z nich jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi lub mechanicznymi, promieniowaniem ultrafioletowym czy utrzymanie wewnętrznej homeostazy (równowagi w organizmie). Również ona zapewnia wrażliwość na ból, temperaturę, ciśnienie czy dotyk. Właściwości termoregulacyjne skóry pozwalają zaadoptować się organizmowi do wysokich lub niskich temperatur poprzez wydzielanie potu oraz rozszerzanie i zwężanie się naczyń krwionośnych.

Klasyfikacje ran

Rana w kontekście skóry zdefiniowana może zostać jako naruszenie ciągłości struktury ciała. Defekt ten może powstać wskutek sytuacji przypadkowej, wypadku lub zamierzonej, np. zabiegi i operacje chirurgiczne.

Istnieje wiele podziałów ran: ze względu na ich przyczynę, na kolor czy głębokość. Klasyfikacja ran ze względu na przyczynę obejmuje rany mechaniczne pourazowe lub chirurgiczne, rany termiczne będące skutkiem poparzeń i odmrożeń, rany chemiczne spowodowane przez kwasy, rany popromienne czy owrzodzenia skóry będące efektem nowotworu lub zaburzenia metabolizmu.

Rany mogą goić się na różne sposoby: przez rychłozrost, ziarninowanie, przez wypełnienie ubytku ziarniną.

W zależności od rodzaju rany należy przyjąć odpowiednią strategię ich leczenia.

Leczenie ran

Gojenie się rany to proces kompleksowy i dynamiczny, można podzielić go trzy podstawowe etapy. Pierwszym z nich jest faza zapalna z hemostazą. Hemostaza występuje natychmiast po urazie i przejawia się krótkotrwałym obkurczeniem naczyń krwionośnych. Faza zapalna objawia się w postaci obrzęku, zaczerwienienia lub gorączki.

Druga faza to rozrost obejmujący ziarninowanie, zmniejszanie się rany oraz epitelializację. Faza ta trwa do 3 tygodni od pojawienia się rany. Podczas jej trwania następuje produkcja kolagenu i tworzenie się nowych naczyń krwionośnych.

Ostatnia faza, remodelowania, w zależności od rodzaju rany, może trwać nawet do 2 lat.

Skuteczne leczenie rany wymaga profesjonalnej, klinicznej oceny. Analizie należy poddać rozmiar rany, jej lokalizację, brzegi rany oraz sprawdzić, czy występują oznaki infekcji. Należy również wykryć i wyeliminować czynnik, który potencjalnie mógłby zakłócać gojenie się rany. Czynnikami tymi mogą być: infekcje, ciała obce, ucisk, późny wiek, zaburzenia sercowo-naczyniowe.

Pielęgnacja rany z Actolind®

W przypadku ran powierzchownych zaleca się stosowanie produktów wspierających gojenie się rany. Takim produktem jest Actolind® występujący w formie sprayu lub maści. Wyrób medyczny Actolind® przeznaczony jest do nawilżania, oczyszczania i odkażania zainfekowanych lub uszkodzonych obszarów skóry.

Actolind® jest odpowiedni do nawilżania zaschniętych opatrunków, które są trudne do usunięcia bez powodowania bólu i uszkodzenia gojącej się rany. Produktem tym można także nawilżać chłonne materiały opatrunkowe przed przyłożeniem do rany. Po przemyciu rany przy pomocy Actolind® W Solution zaleca się zastosować Actolind® W Gel, który zajmuje miejsce uszkodzonej skóry, tworząc barierę między środowiskiem zewnętrznym. Po nałożeniu na ranę Actolind® W Gel preparat ten zapobiega utracie ciepła i odwodnieniu oraz wysuszeniu żywych tkanek poprzez utrzymanie wilgoci.
Płyn Actolind® W Solution dostępny jest w kilku pojemnościach: 250ml, 500ml i 1000ml.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
arrow_upward